Podatek rolny - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podatek rolny - opracowanie - strona 1 Podatek rolny - opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Podatek rolny Podatek ten reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym. Opodatkowaniu podlegają: 1.grunty gospodarstwa rolnego (obszar użytków rolnych objętych podatkiem rolnym o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha)
2.Gospodarstwo rolne to:
-obszar użytków rolnych
-grunty pod stawami
-użytki rolne
-grunty pod zabudowaniami gospodarskimi Podatnikiem może być: 1.osoba fizyczna
2.osoba prawna
3.jednostka organizacyjna, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej
4.będące właścicielami lub posiadaczami gruntów stanowiących podstawę podatku rolnego
  Nie podlegają opodatkowaniu: 1.grunty pod jeziorami i wodami płynącymi
2.grunty na których mieszczą się zbiorniki wody służące do zaopatrzenia ludności w wodę 3.grunty pod wałami przeciwpowodziowymi
4.grunty uznane za nieużytki
5.grunty pod lasami  
Podstawą obliczenia podatku rolnego jest powierzchnia gospodarstwa rolnego wyrażona w hektarach przeliczeniowych. Wysokość tych przeliczników uzależniona jest od:
rodzaju użytków rolnych
klasy gruntów
zaliczenie gruntów gospodarstwa rolnego do jednego z 4 okręgów podatkowych dokonanego przez Ministra Finansów. Podział na okręgi podatkowe pokrywa się z podziałem administracyjnym kraju.
Roczna kwota podatku rolnego wynosi, gdy chodzi o grunty gospodarstw rolnych, równowartość pieniężną 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego, zaś w przypadku pozostałych gruntów - równowartość pieniężną 5 q żyta od 1 ha rzeczywistej powierzchni gruntu. Obliczonego wg średniej ceny skupu żyta ustalonej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze 3 kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
  Zwolnienia i ulgi od podatku zwolnienie od podatku następuje na stałe w przypadku użytków rolnych klasy V. VI i VII oraz gruntów położonych w pasie drogi granicznej
ulgi inwestycyjne, które przysługują podatnikom, którzy wybudowali lub dokonali modernizacji budynków inwentarskich, zainstalowali deszczowanie urządzenia melioracyjne itd.
Podatek płatny jest w formie zobowiązania pieniężnego, którego wysokość wynika z nakazu płatniczego wydanego przez wójta. Podatek płacony jest ratalnie w 4 ratach:
Do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada roku podatkowego
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej same obliczają wysokość podatku i dokonują jego wpłaty w ratach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz