To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pod rządami Rzymian Grecja w latach 146-27 pne
Rzymska administracja w Grecji pojawiła się wraz z utworzeniem w 148 roku prowincji Macedonia obejmującej także Epir i Tesalię. Namiestnicy Macedonii dbali o rzymskie interesy w południowej Grecji formalnie pozostającej ciągle poza granicami imperium.
Zagrożeniem dla rzymskiego panowania w Grecji okazał się król Mitrydates VI. W 113 roku pne przejął on władzę niewielkim królestwie Pontu, aż do 89 roku pne zjednoczył niemal wszystkie ziemie wokół Morza Czarnego oraz znaczną część w Azji Mniejszej. Korzystając z wojny domowej która toczyła się w Italii Mitrydates w 89 roku pne rozgromił rzymskie wojska stacjonujące w prowincji Azja i opanował całą Azję Mniejszą wraz z miastami greckimi. W miastach greckich które zdołały doświadczyć wyzysku ze strony poborców podatków wystąpienie Mitrydatesa spotkało się z dużą sympatią zwłaszcza wśród warstw uboższych, Jednak miasta które korzystały z uprzywilejowanych stosunków z Rzymianami nie kwapiły się do udzielenia poparcia władcy Pontu.
Ubożsi Ateńczycy widzieli w Mitrydatesie nie tylko wroga Rzymian i obrońcę świata greckiego ale przede wszystkim nadzieję na poprawę losu, Latem 88 roku pne król Pontu zdecydował się przenieść działania zbrojne do Grecji licząc że tocząca się wojna w Italii położy kres rzymskiemu imperium.
Na stronę Mitrydatesa przeszły Związek Achajski Sparta oraz miasta Beocji. Rzymska dominacja w Grecji została zagrożona a dysponujący niewielkimi siłami namiestnik Macedonii niewiele mógł zrobić aby powstrzymać wroga.
Wreszcie po opanowaniu sytuacji w Rzymie zimą 87 roku pne do Grecji przybył na czele pięciu legionów Lucjusz Korneliusz Sulla, który skierował się do Attyki. Wiosną 86 roku Mitrydates wysłał do Grecji ogromną armię dążąc do rozstrzygnięcia wojny. W tym czasie Rzymianie zdobyli Ateny i Pireus rozpoczynając mordy i grabieże,
Zbiegiem okoliczności losy Grecji ponownie rozstrzygnęły się pod CHERONEJĄ gdzie Sulla latem 86 roku pne pokonał armię pontyjską. Następnie w 85 roku pne Sulla przeprawił się do Azji Mniejszej i zmusił Mitydatesa do zawarcia pokoju. Rzymianie surowo potraktowali miasta walczące po stronie Mitrydatesa, nakładali na nie wysokie kontrybucje a w niektórych przypadkach mordowali mieszkańców i burzyli mury obronne. jednak te poleis które w odpowiednim czasie przeszły na stronę rzymską zyskały uprzywilejowany status czasem nawet zwalniający z płacenia podatków.
Po zakończeniu wojny z Mitrydatesem Ateny przez blisko 60 lat pozostawały formalnie niezależnym państwem. Mimo zniszczeń i głębokiego kryzysu ekonomicznego miasto przyciągało członków rzymskiej elity zafascynowanych grecką filozofią i kulturą. W 79 roku pne przybył do Aten sam Cyceron który uczęszczał na wykłady filozofów. W ślad za Cyceronem pojawili się i inni Rzymianie aby słuchać wykładów ateńskich filozofów. Wizyty bogatych Rzymian rozmiłowanych w greckiej kulturze miały też bardzo praktyczny wymiar. Miasto mogło dalej rozwijać się jako centrum nauki i zyskiwało możnych dobroczyńców, którzy przekazując środki przyczynili się do odbudowy Aten.
(…)
… młodzieży. Spartanie znaleźli możnych opiekunów wśród członków znakomitego rzymskiego rodu Klaudiuszów.
Dla rzymskich kupców i osadników szczególnie atrakcyjnym miejscem w Grecji była od II wieku pne wyspa Delos. Po wojnie z Perseuszem rzymianie odebrali ją Rodyjczykom i przekazali pod kontrolę Aten Wszyscy dotychczasowi mieszkańcy Aten zostali wysiedleni a na ich miejsce sprowadzono ateńskich kleruchów…
… greckiego. Szczególny dochód przynosił wyspie handel niewolnikami przywożonymi z Azji Mniejszej. W miarę jak słabła władza państwa Seleucydów na Rodos pojawiało się coraz więcej piratów bezkarnie porywających ludzi i sprzedających ich na Delos. Kupcami byli Rzymianie, którzy w drugiej połowie II wieku pne potrzebowali dużo taniej siły roboczej.
Rzymscy kupcy i przedsiębiorcy już od końca III wieku one osiedlali się na Krecie doceniając jej dogodne położenie na szlakach żeglugowych. Dopiero w 74 roku pne Marek Antoniusz otrzymał od senatu zadanie podbicia Krety pod pretekstem walki z piratami. Wysłana na podbój rzymska flota została rozbita a Antoniusz zyskał bardzo złośliwy przydomek Creticus- Kreteński. Kolejną ekspedycję tym razem udaną poprowadził w 69 roku pne Kwintus Cecyliusz Metellus. Pokonał…
… chętnie nabywający niewolników. Piraci dawali się we znaki samym Rzymianom. W 57 roku pne Tesalię, Ateny i miasta południowej Grecji po raz pierwszy oddano formalnie pod kontrolę namiestnika Macedonii. Dziesięć lat później w Rzymie wybuchła wojna domowa której rozstrzygające bitwy stoczono na greckiej ziemi. Podczas pierwszej wojny domowej z lat 49-45 pne występujący przeciwko Cezarowi Pompejusz Wielki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)