Filhellenizm i greckie odrodzenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filhellenizm i greckie odrodzenie - strona 1 Filhellenizm i greckie odrodzenie - strona 2 Filhellenizm i greckie odrodzenie - strona 3

Fragment notatki:

Filhellenizm i greckie odrodzenie
Po zakończeniu wojen domowych i okrzepnięciu jedynowładztwa Augusta ziemie greckie mogły korzystać z dobrodziejstw pax Romana- pokoju zaprowadzonego przez Rzymian. Chociaż nie miały one wielkiego znaczenia strategicznego ani gospodarczego to jednak wciąż podziwiano w Rzymie grecką kulturę. Stąd przekonanie elit rzymskich iż miasta greckie zasługują na szczególne traktowanie. Dużo zainteresowania okazywali im cesarz i jego rodzina. Oktawian August przekazywał znaczne kwoty na przebudowę Aten. Wspierał zakładanie nowych miast, dbał o rozwój Koryntu który otrzymał ponownie kontrolę nad prestiżowymi igrzyskami istmijskimi. W ten sposób cesarz August przeniósł filhellenizm panujący wśród elit rzymskich w czasach republiki do wprowadzanego przez siebie porządku. Otaczając szczególną opieką miasta greckie stworzył dla następców wzorzec cesarskiego filhellenizmu i euergetyzmu.
Trzej pierwsi następcy Augusta okazywali wiele zainteresowania sprawami greckimi. Klaudiusz od wieli miast otrzymał tytuł sotera( zbawcy) i euergeta ( dobroczyńcy). Jednak najbardziej spektakularna była fascynacja Nerona kulturą grecką. Cesarza nie tylko mówił po grecku znał na pamięć wiele poematów greckich ale pragnął osobiście uczestniczyć w agonach muzycznych występować przed grecką publicznością.
Cesarz Flawiusz Wespazjan następca Nerona zmuszony był zadbać o zwiększenie pustego skarbca Rzymu. Dlatego odwołał zwolnienia podatkowe przyznane przez Nerona miastom Achai.
Filhellenizm osiągnął apogeum za rządów Antoninów. Cesarze ci odwiedzali Grecję, przyjmowali urzędy w miastach greckich a przede wszystkim nie szczędzili pieniędzy na pomoc dla nich na przywracanie Grecji jej dawnego blasku. Pierwszym z wielkich filhellenów tej dynastii był Trajan. Dla świata greckiego panowanie Trajana zaowocowało wprowadzeniem do senatu pierwszych Greków. W ten sposób w elicie rządzącej państwem pojawili się nie tylko miłośnicy kultury greckiej ale i przedstawiciele greckiej i zhellenizowanej arystokracji. Trajan wielką uwagę przykładał do sposobu zarządzania prowincjami do których posyłał urzędników mających za zadanie zapobiegać nadużyciom i naprawić finanse publiczne. Z zachowanej korespondencji Pliniusza Młodszego z cesarzem możemy dowiedzieć się z jakimi problemami borykały się greckie miasta. Rywalizując miedzy sobą podejmowały realizację ambitnych planów budowy teatrów, łaźni, gimnazjonów choć nie maiły wystarczających dochodów. Złe planowanie korupcja i oszustwa wpędzały je w długi i utrudniały zakończenie rozpoczętych prac.
Spośród wszystkich cesarzy najsłynniejszym miłośnikiem greckiej kultury był następca Trajana - Hadrian. Jeszcze przed objęciem władzy przebywał w Atenach, otrzymał obywatelstwo z którego był bardzo dumny, pełnił też ateńskie urzędy a w 112 roku pne został archontem. Po wstąpieniu na tron pozostał wierny swym zainteresowaniom i aby dać wyraz przywiązaniu do kultury greckiej jako pierwszy spośród cesarzy rzymskich zapuścił brodę. Znana była również jego grecka miłość do pięknego Antinousa. Odwiedził wiele miast i dołożył starań aby przywrócić im dawny wygląd.


(…)

… wspólnego pochodzenia, wspólnego języka i dziedzictwa kulturalnego. Dlatego przyjmując rzymskie obywatelstwo i zdobycze rzymskiej kultury materialnej nadal mogli czuć się Grekami dopóki pamiętali o swym pochodzeniu. Nie widzieli też powodu aby odrzucać własne dziedzictwo kulturalne tak wysoko cenione przez samych Rzymian. Podobnie podchodzono do języka greckiego, którego znajomość stała się podstawowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz