To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Planowanie w obszarze funkcji personalnej Planowanie - proces informacyjno-decyzyjny polegający na pozyskiwaniu, przetwarzaniu, gromadzeniu i zestawianiu w odpowiednich układach informacji o działalności organizacji i zasobach ludzkich.
Planowanie w obszarze funkcji personalnej oznacza przewidywanie przyszłych działań w poszczególnych obszarach zadaniowych funkcji personalnej, przy uwzględnieniu występujących uwarunkowań i współzależności z planowaniem w pozostałych obszarach funkcjonowania organizacji.
Planowanie zatrudnienia - proces obejmujący określanie potrzeb personalnych w wymiarze ilościowym, jakościowym, czasowym i przestrzennym (oznacza tworzenie planów minimalizujących lukę pomiędzy podażą a popytem na wewnętrznym rynku pracy).
Rodzaje planów w obrębie funkcji personalnej Kolejny durny diagramik
Na proces planowania zatrudnienia składają się trzy fazy Przewidywanie zapotrzebowania na zasoby ludzkie (prognoza popytu)
Analizowanie dostępności i podaży zasobów ludzkich (prognoza podaży)
Budowanie planu dostosowania podaży i popytu zasobów ludzkich (plan zatrudnienia)
Plan powinien być:
Celowy - doprowadzający do zamierzonych efektów
Wykonalny - możliwy do zrealizowania
Zgodny wewnętrznie - bez sprzecznych rozwiązań
Przejrzysty i czytelny
Elastyczny
Racjonalny
Jeszcze jeden IDIOTYCZNY diagramik Efekt planowania zatrudnienia Uelastycznienie zatrudnienia - wprowadzenie form świadczenia pracy odmiennych od tradycyjnego, sztywnego modelu (dominacja umów o pracę na czas nieokreślony, praca jednozmianowa w ściśle określonych godzinach pracy, wysokie koszty pracy, brak szybkiej reakcji na zmiany zachodzące w otoczeniu).
Obszary uelastyczniania zatrudnienia:
Prawne warunki świadczenia pracy
Czasowe
Przestrzenne
Funkcjonalne
Ilościowe
Finansowe warunki świadczenia pracy
Telepraca Lokalizacja miejsca wykonywania pracy poza siedzibą organizacji. Wykorzystywanie technik telekomunikacyjnych i systemów informatycznych.
Rodzaje telepracy Telepraca domowa - praca wykonywana w domu, samozatrudnienie Telepraca mobilna - praca realizowana w różnych miejscach Telepraca zamorska - praca wykonywana poza granicami kraju Telecentra - praca w biurach zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania osób je wykonujących Telechatki - odmiana telecentrów, praca w biurach zlokalizowanych na terenach wiejskich
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)