http://www.spib.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=119:zawody-przyszoci&catid=39:rynek-pracy&Itemid=88 Zawody przyszłości Od dawna obserwujemy niedobór kandydatów i zainteresowanie pracodawców wykwalifikowanymi stanowiskami fizycznymi, co jest wynikiem likwidacji szkół zawodowych w latach 90 oraz ogromnego popytu na kształcenie średnie ogólnokształcące. W dobie przemian ustrojowych spadająca liczba absolwentów zasadniczych szkół zawodowych mogła być postrzegana pozytywnie. W dłuższej perspektywie i przy dodatkowym uwzględnieniu procesów demograficznych, skutki odczują wszystkie sektory gospodarki. W konsekwencji, wycofujących się z rynku pracy starszych, wykwalifikowanych pracowników fizycznych nie ma kto ich zastąpić. Badania przeprowadzone przez Manpower Polska dowodzą , iż wyższe wykształcenie nie jest już postrzegane jako przepustka do zatrudnienia. W 2009 najbardziej poszukiwani byli wykwalifikowani pracownicy fizyczni, specjalizujący się w konkretnej branży: elektrycy, cieśle, stolarze, murarze czy spawacze. To właśnie im, najłatwiej było w 2009 roku o pracę. Kogo oprócz spawaczy będą szukać firmy? Należy zaznaczyć, iż na pierwszym miejscu we wszystkich krajach pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników na stanowiska przedstawicieli handlowych, inżynierów, techników. Firmy potrzebują ludzi wszechstronnych, którzy potrafią wykorzystać umiejętności innych osób przy realizacji konkretnych zadań. W badaniu na drugim miejscu wśród najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się managerowie projektów - ludzie budujący zespół, wyznaczający cele firmy i planujący ich realizację. Z kolei portal wynagrodzenia.pl informuje, że zawodem najbardziej poszukiwanym przez urzędy pracy w 2010r. będzie urzędnik podatkowy. Na drugim miejscu znajduje się żołnierz zawodowy. Trzecie miejsce to urzędnik ubezpieczeń społecznych, a więc kolejny zawód związany ze sferą publiczną oraz spore zapotrzebowanie jest także na pracowników do spraw zatrudnienia. Test firmy HR informuje, że outsourcing to kolejny trend , który nasilił się w 2009 roku. Chodzi przede wszystkim o księgowość, obsługę klienta i wsparcie IT . Kolejne lata to także rozwój działów księgowych w poszczególnych firmach. Należy jednak zaznaczyć, iż zapotrzebowanie na te zawody ma i będzie miało charakter regionalny i zależy od tego, czy w okolicy znajdują się centra outsourcingu. Niezależny od regionu kraju jest popyt na handlowców. To zawód trudny i specyficzny, dlatego specjalistów z prawdziwego zdarzenia ciągle jest mało. W badaniu firmy Manpower, handlowcy znaleźli się w pierwszej trójce najbardziej poszukiwanych zawodów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawsze będzie popyt na ludzi, którzy będą w stanie przekonać innych, że warto kupić ten, a nie inny produkt.
(…)
… przyszłość rysuje się przed sektorem usług: Badania przewidują, iż w 27 krajach europejskich zatrudnienie w usługach rynkowych zwiększy się o 20%, a w Polsce nawet o 30%.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała raport Foresight kadr nowoczesnej gospodarki - Polska 2020. Pojawia się w nim wiele zawodów, które do tej pory albo nie występowały w statystykach, albo traktowane były jak ciekawostki…
… Foresight kadr nowoczesnej gospodarki - Polska 2020” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Trendy na europejskim rynku pracy w perspektywie lat 2015-2020
Znaczące zmiany w sferze społeczno-gospodarczej w Europie, jak i na świecie powodują, że szczegółowe przewidywanie długookresowych tendencji na rynku pracy jest rzeczą względnie problematyczną, dlatego prognozy z reguły opracowane są w perspektywie…
…
105,272
Źródło: Skill Needs in Europe. Focus on 2020, Cedefop, Luxembourg 2008, s. 17. European Centre for the Development of Vacational Training opracował również szacunkowe prognozy zatrudnienia do 2020 r. w odniesieniu do całych sektorów i grup zawodów. Spadek zatrudnienia w największym stopniu wystąpi w sferze usług podstawowych (do których zaliczmy m.in. rolnictwo, górnictwo) oraz w niewielkim…
… handlowego, architekci, inżynierowie różnych specjalności, biotechnolodzy, fizjoterapeuci, genetycy, graficy komputerowi, gońcy, opiekunki, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. finansowych i handlowych, pracownicy usług domowych i gastronomicznych, pracownicy ochrony, programiści, robotnicy budowlani, nauczyciele, szkoleniowcy, trenerzy, pracownicy socjalni, psychologowie, psychoterapeuci, doradcy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)