planowanie rozwoju regionalnego, Deregulacja zawodów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
planowanie rozwoju regionalnego, Deregulacja zawodów - strona 1 planowanie rozwoju regionalnego, Deregulacja zawodów - strona 2 planowanie rozwoju regionalnego, Deregulacja zawodów - strona 3

Fragment notatki:


26.09 2012 Będzie mniej zawodów regulowanych Adwokat, notariusz, radca prawny, pilot wycieczek, taksówkarz. To tylko kilka zawodów, do których dostęp będzie łatwiejszy. Dzięki przyjętemu wczoraj przez rząd pakietowi zmian uda się "otworzyć" 50 profesji. Projekt tzw. ustawy deregulacyjnej realizuje zapowiedź zmian legislacyjnych ogłoszonych przez premiera Donalda Tuska w listopadowym exposé. Znalazło się w nim zobowiązanie do podjęcia działań skutkujących zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych w Polsce. Nasz kraj pod względem ich liczby jest rekordzistą w Europie - mamy ich 380.
Projekt ustawy stanowi pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych. Deregulacja, przez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji), ułatwi wejście do danego zawodu. Lista zawodów, które w pierwszej kolejności zaproponowano do deregulacji, została stworzona w trakcie uzgodnień międzyresortowych.
Społeczeństwo akceptuje blokadę wolnych zawodów? Ponadto, kilkadziesiąt instytucji i organizacji uczestniczyło w konsultacjach społecznych nad projektem. Przy wskazywaniu zawodu do umieszczenia na liście brano pod uwagę złożoność regulacji, oczekiwania społeczne, stopień zaawansowania analiz nad daną profesją, łatwość uzyskania wpływu na rynek pracy.
Szczegółowe rozwiązania powstawały w ścisłej współpracy z ministerstwami (dokładne przepisy w zakresie wymagań zawodowych przedstawiono w poszczególnych ustawach). W efekcie zaproponowano objęcie deregulacją 50 zawodów, co wymaga wprowadzenia zmian w kilkunastu ustawach.
 
Lista zawodów przewidzianych do otwarcia:
1) adwokat 2) radca prawny 3) notariusz 4) komornik 5) syndyk 6) urzędnik sądowy i prokuratury 7) detektyw 8) pracownik ochrony fizycznej I stopnia 9) pracownik ochrony fizycznej II stopnia 10) pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia 11) pracownik zabezpieczenia technicznego II stopnia 12) pośrednik w obrocie nieruchomościami 13) zarządca nieruchomości 14) trener klasy drugiej 15) trener klasy pierwszej 16) trener klasy mistrzowskiej 17) instruktor sportu 18) przewodnik turystyczny miejski 19) przewodnik turystyczny terenowy 20) przewodnik turystyczny górski 21) międzynarodowy przewodnik wysokogórski 22) pilot wycieczek 23) doradca zawodowy 24) pośrednik pracy 25) specjalista do spraw rozwoju zawodowego 26) specjalista do spraw programów 27) lider klubu pracy 28) doradca EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia) 29) asystent EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia) 30) bibliotekarz 31) pracownik dokumentacji i informacji naukowej 32) instruktor nauki jazdy 33) egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem i osób poddawanych kontrolnemu sprawdzaniu kwalifikacji 34) taksówkarz 35) geodeta w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych

(…)

… deregulacji zwiększy się liczba miejsc pracy, a konkurencja wymusi obniżkę cen za oferowane usługi, spowoduje podniesienie ich jakości i zwiększy dostępność. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia możliwości zatrudniania ludzi młodych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za drugi kwartał 2012 r. stopa rejestrowanego bezrobocia wśród osób od 18 do 24 roku życia wyniosła 19,4 proc., a w kategorii…
… osób młodych wchodzących na rynek pracy oraz kobiet zamierzających na niego wrócić po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
W wielu przypadkach rygorystyczne wymogi konieczne do wykonywania zawodu regulowanego zniechęcają do podejmowania wysiłku w celu zdobycia odpowiednich kwalifikacji, co przyczynia się do zmniejszenia elastyczności na rynku pracy. Ponadto, negatywne konsekwencje nie ograniczają…
… zawodów obniża także konkurencyjność gospodarki. W ostatnich latach pogorszyła się pozycja Polski w rankingach międzynarodowych badających konkurencyjność poszczególnych gospodarek. Przykładem takiego rankingu może być raport pt. Global Competitiveness 2011-2012 przygotowywany przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wynika z niego, że zarówno ocena konkurencyjności polskiej gospodarki, jak i stopień…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz