ROZDZIAŁ 4 ADM. WOLNYCH ZAWODÓW Zawody wolne odgrywają szczególną rolę w społeczeństwie. WY'11agają wysokich kwalifikacji i praktyki oraz pozostawienia im samodzielności w wykonywaniu.
Z uwagi na ich ważną rolę Państwo ustala zasady i sposoby oraz warunki dopuszczania do tych zawodów w drodze przepisów ustawowych. Dopuszczenie do wykonywania, ograniczenia, pozbawienia prawa do wykonywania zawodu ma z reguły charakter aktu adm..
Konstytucja RP wart. 65 ust. 1 zapewnia wolność wyboru i wykonywania zawodu. Dotyczy to również wolnych zawodów.
Istotą wolnych zawodów jest to, że z reguły są one wykonywane nie na podstawie stosunku pracy. Niemniej wykonywanie tych zawodów odbywa się także w oparciu o stosunek pracy. Kodeks spółek handlowych z 15.09.2000 r. wprowadził instytucje spółek partnerskich dla wykonywania wolnych określonych zawodów.
Cechą charakterystyczną wolnych zawodów jest także to, że ich wykonywanie jest przedmiotem zainteresowania prawa adm. materialnego, choć niekiedy wkracza również ustrojowe prawo adm. publicznej, a także inne gałęzie prawa, np.. prawa cywilnego, pracy, handlowego.
Ratyfikowanie przez Polskę Układu Europejskiego i członkostwa Polski w Unii Europejskiej powoduje konieczność zapewnienia swobody wykonywania wolnych zawodów także cudzoziemcom należącym do państw Wspólnoty Europejskiej.
Rola ich była różna w różnych okresach. Były też ograniczenia w zakresie wykonywania w okresie przed latami 90-tymi w Polsce. Brak jest jednej regulacji prawnej regulującej wykonywanie zawodów wolnych. Są liczne unormowania.
Uprawnienie do wykonywania zawodu jest uprawnieniem adm... Uzyskuje się je po spełnieniu warunków ustawowych.
Kompetencje publiczno-prawne dot. tych zawodów wykonują:
a) organy adm. rządowej, np. Główny Geodeta Kraju nadaje funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii,
b) organy samorządu zawodowego, np. gdy chodzi o lekarzy. Samorząd zawodowy wyręcza władze państwa w wykonywaniu ich funkcji realizując kompetencje władcze,
c) organy samorządu zawodowego i organy adm. państwowej, np. gdy chodzi o notariuszy.
Lista wolnych zawodów może być różna. Zależy od tradycji prawnych państwa, oczekiwań co do regulacji samych zainteresowanych zawodem, itd. Podział wolnych zawodów: a) zawody prawnicze (adwokaci, radcowie, notariusze, komornicy sądowi),
b) wolne zawody medyczne (lekarze, lekarze weterynarii, dentyści, farmaceuci, pielęgniarki i położne, psychologowie),
c) wolne zawody techniczne (architekci, inżynierowie budownictwa, urbaniści, osoby pełniące funkcje w górnictwie i geologii),
d) inne wolne zawody, jak np. biegli rewidenci. ad a). zawody prawnicze
(…)
…, urbanistyczne, kwalifikowane funkcje w górnictwie, geologii, geodezji i kartografii.
Sprawy wolnych zawodów regulują różne przepisy, np.:
a) Prawo budowlane - ustawa z 7.07.1994 L,
b) ustawa z 15.12.2000 L o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów,
c) ustawa z 17.05.1989 L Prawo geodezyjne i kartograficzne,
d) ustawa z 4.02.1994 L Prawo geologiczne i górnicze…
… znaczenie.
Ad f). Zawód biegłego rewidenta, doradcy podatkowego i rzecznika patentowego
Zawód biegłego rewidenta zbliżony jest do zawodów prawniczych. Reguluje go ustawa z 13.10.1994 L o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Może być wykonywany w ramach działalności gospodarczej (w spółkach cywilnych, jawnych, komandytowych i partnerskich), jak i w ramach stosunku pracy. Ustawa określa kwalifikacje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)