Płace

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Płace - strona 1 Płace - strona 2 Płace - strona 3

Fragment notatki:


Płace
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko niezbędnych do produkcji materiałów oraz maszyn i urządzeń, ale też ludzkiej pracy. Bez tej ostatniej nie jest możliwe podejmowanie jakichkolwiek działań. Zacznę od doboru pracowników, gdyż w dużym stopniu decyduje on o osiąganych przez firmę wynikach. Im bardziej starannie wybrani pracownicy na poszczególne stanowiska, tym większe szansę na sukces ma każdy z nich oraz pracodawca.
1. Rekrutacja i dobór pracowników. Decyzje dotyczące właściwej obsady stanowisk pracy, należą do najważniejszych elementów pracy kierownictwa. Podstawowa zasada klasyków naukowej organizacji nadal aktualna, głosi iż kierownik winien zatrudnić mniej liczny personel, ale starannie dobrany, o najwyższych kwalifikacjach, niż liczniejszy ale o niskich kwalifikacjach i przypadkowym doborze. Na rynku kadr wykwalifikowanych w krajach wysoce rozwiniętych gospodarczo występuje walka konkurencyjna, o tych najlepszych.
Nie przygotowane, pośpieszne decyzje personalne przynoszą skutki, które ciążą latami i nie służą ekspansji. Angażowanie nowego pracownika nie może być bagatelizowane i jest zadaniem o wiele trudniejszym od np. decyzji o zakupie linii technologicznej czy urządzenia, którego parametry są znane, a jakość została przetestowana.
Rekrutacja pracowników drogą przypadkowego doboru, improwizacji, metodą prób i błędów, w sposób nieprofesjonalny prowadzi nieraz do gorzkich doświadczeń i znacznych strat. Wysiłek związany z przeprowadzeniem starannej rekrutacji personelu i zatrudnienie najlepszych kandydatów zmniejsza ryzyko oraz owocuje w dłuższych okresach. Rekrutacja dotyczy najważniejszego czynnika, który przyczynia się do realizacji celów firmy.
Istnieje kilka możliwości do obsadzenia stanowisk pracy w przedsiębiorstwie :
awansowanie osób z własnego przedsiębiorstwa,
usługi biur zatrudnienia i specjalistycznych agencji,
ogłaszanie konkursów i informacji w prasie,
dobieranie kandydatów na podstawie rekomendacji,
poszukiwanie kandydatów wśród studentów i absolwentów szkół specjalistycznych, uczelni wyższych.
W pierwszej kolejności należy krytycznie ocenić celowość tworzenia nowego czy utrzymania już istniejącego stanowiska pracy. Zakres tych obowiązków może nieraz przejąć z powodzeniem jeden z dotychczas zatrudnionych pracowników przy odpowiednim honorowaniu dodatkowych zadań. Doniosłe znaczenie ma określenie właściwych cech i umiejętności koniecznych na tym stanowisku.
Sądzę, że obsadzanie wolnych stanowisk drogą awansowania własnego personelu jest wysoce celowe. Pozwala to na ściślejszą integrację załogi, akceptującej ten awans i respektującej obiektywizm kierownictwa, w przepadku merytorycznie uzasadnionej decyzji. Pracownicy widzą wówczas własne możliwości. Awansowanie osób spośród pracowników pozwala eliminować koszty związane z zatrudnianiem osób z zewnątrz i ryzykiem, jej adaptacją, szkoleniem, okresem próbnym.


(…)

… w sobie, a nie narzędziem realizacji celów przedsiębiorstwa. W firmie tej treningi zamawiane są przypadkowo i służą rozwiązywaniu konkretnych problemów. Szkolenie może być przeprowadzone przez:
1) centra kształcenia ustawicznego,
2) szkoły,
3) ośrodki szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr,
4) placówki naukowe i naukowo-badawcze,
5) zakłady pracy,
6) stowarzyszenia, fundacje, spółki oraz inne osoby prawne i osoby…
… i sposób organizacji,
f) sposób sprawdzania efektów nauczania,
2) plan nauczania, określający w szczególności:
a) przedmioty nauczania i ich wymiar,
b) rozkład zajęć,
3) program nauczania poszczególnych przedmiotów, określający:
a) treści nauczania,
b) wskazówki metodyczne,
c) wykaz literatury,
d) wykaz niezbędnych środków dydaktycznych.
Raport szkolenia -raport jest dokumentem tworzonym przez dział personalny firmy…
… oraz warunki specjalistycznych praktyk i późniejszego zatrudnienia. Spisanie wstępnej umowy ze studentem powinno obejmować obustronne zobowiązanie dotyczące, np. zapewnienia odpowiednich stypendiów i późniejszych wynagrodzeń, po objęciu stanowisk pracy zgodnych ze specjalizacją i zainteresowaniami danej osoby.
Można również zaproponować przyszłemu pracownikowi, by podjął temat pracy dyplomowej (inżynierskiej…
… od ich ewidencjonowania. W firmie wprowadzony jest komputerowy system ewidencjonowania pracowników. Odpowiada on systemom standardowym tj. systemom stosowanych w innych firmach, ale jest on przystosowany do potrzeb konkretnego miejsca pracy. W arkuszu ewidencyjnym znajdują się podstawowe dane o pracowniku odpowiednio zakodowane. Za prowadzenie ewidencji i zachowanie tajemnicy służbowej odpowiada szefowa biura działu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz