PINOP 4 - zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1575
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PINOP 4 - zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

1 1. Strategie dochodowe w podatkach dochodowych STRATEGIA DOCHODOWA - polega na dążeniu podatnika do minimalizacji podstawy opodatkowania. Dochód do opodatkowania zależy przede wszystkim od: wysokości przychodów i KUP, ulg pośrednich, innych preferencji podatkowych. Strategia ta może polegać na :
maksymalizacji kosztów uzyskania przychodów (czyli minimalizacja dochodu)
zawiązanie grupy kapitałowej korzystanie z uproszczonej metody wpłaty zaliczek na podatek
przerzucanie dochodu na podmioty zwolnione z płacenia podatku - maksymalizacja dochodu
korzystanie z ulg pośrednich
utworzenie spółki komandytowej Ad. 1 - zakupy towarów/usług po wyższych cenach (np. od spółek założonych w rajach podatkowych)- nadpłata odsetek od kredytów/wcześniejsza spłata zobowiązań- wcześniejsza wypłata wynagrodzeń/bonusów Ad. 3- Normalnie podatnik wpłaca co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy do US (samemu trzeba obliczyć, jest to skomplikowane). Metodę uproszczoną należy stosować gdy podatnik przewiduje, że w danym roku podatkowym osiągnie dużo wyższy dochód niż w roku stanowiącym podstawę ustalania zaliczek na podatek. Daje to takie korzyści, że mimo osiągnięcia wyższego dochodu, ciągle płacimy (do końca roku) zaliczkę tej samej wielkości - jest to pewien sposób samofinansowania się. Poza tym podatnik nie musi co miesiąc ustalać narastająco dochodu i obliczać należnego podatku - oszczędza czas i obniża koszty, nie ma też ryzyka związanego z pomyłką przy ustalaniu dochodu i podatku co miesiąc. Ad. 4- Możemy zmaksymalizować dochód do opodatkowania a potem przerzucić go do przedsiębiorstwa krajowego (gdy jest ono w SSE korzysta z przywilejów podatkowych strefy - np. spółka córka) albo zagranicznego (w raju podatkowym - ale ograniczeniem są ceny transferowe ) Ad. 5- Innym sposobem obniżenia podstawy opodatkowania są odliczenia. Np. w latach 1992 - 1996 były odliczenia z tytułu zakupu obligacji Skarbu Państwa. Poza tym są to takie ulgi jak : mieszkaniowa, rehabilitacyjna albo też darowizny. Na wykładzie był przykład ulgi technologicznej : dla kogo : przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (czyli nie podatek liniowy) na co : za zakup nowych (do 5 lat) technologii co daje : o połowę kosztów zakupu tych technologii obniżamy podstawę opodatkowania przez 4 lata kiedy nie ma ulgi : jeśli sprzedajemy tą technologią albo otrzymujemy finansowanie na tą technologię z innych źródeł (np. dotacje państwowe) Ad. 6 Zadanie : Kowalski planuje działalność gosp. o przychodzie 500k w formie spółki z.o.o. (podatek za CIT i PIT w tym wypadku to 171k) ale można zaoszczędzić zakładając 2 spółki które powołują spółkę komandytową
- 96% udziału posiada komandytariusz (Jan Kowalski) - dochód przed opodatkowaniem = 480k
- 4% posiada komplementariusz (spółka z.o.o.) - dochód przed opodatkowaniem = 20k

(…)

… ten może być przedłużony na kolejne 3 lata pod warunkiem zawarcia nowej umowy. Utworzenie takiej grupy musi być potwierdzone aktem notarialnym.
Kolejnym kryterium jest niekorzystanie z ulg podatkowych wynikających z innych ustaw oraz osiąganie za każdy rok podatkowy udziału dochodu w przychodach w wysokości co najmniej 3%.
Głównym powodem wprowadzenia przepisów o tworzeniu PGK było stymulowanie podejmowania inwestycji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz