Fragment notatki:
Opłata /renta/ planistyczna - istnieje od paru lat, - idea opłaty planistycznej - gminy dokonując przekwalifikowania gruntów np. rolnych na przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową mogą wpłynąć na kilkukrotny wzrost cen gruntów podzielonych na działki budowlane -- właściciele odnoszą korzyści -- powinni się podzielić z gminą, - opłata planistyczna to opłata ustalana od przyrostu wartości gruntu w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo z jego zmianą, - pobierana, jeśli właściciel/użytkownik wieczysty, sprzeda nieruchomość w ciągu 5 lat od uchwalenia planu przestrzennego zagospodarowania lub jego zmiany, - na podstawie aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości wójt, burmistrz, prezydent ustala opłatę planistyczną w drodze decyzji, - wysokość jednorazowej opłaty planistycznej ≤30% wzrostowi wartości nieruchomości, - można ją rozłożyć (jak opłatę adiacencką) na 10 rocznych rat, ale niespłacone raty generują odsetki, które trzeba spłacić, więc renta jest niczym kredyt, - uwaga: - z uwagi na 5 letni okres karencji, czasem przedsiębiorcy wolą odczekać, aż okres minie, i dopiero wtedy dokonać transakcji sprzedaży nieruchomości, - jest możliwość żądania od wójta itd. decyzji o wys. opłaty przed sprzedażą nieruchomości, wtedy w zależności od wys. stawki oraz popytu na nieruchomość i tempa wzrostu cen na nieruchomości, właściciele decydują o sprzedaży/wstrzymaniu się ze sprzedażą. powody niestosowania opłaty planistycznej : - rady samorządów teryt. chcą się przypodobać wyborcom i przyjmują b. niskie stawki, - wg przepisów nie wynika, że nie może być stosowana stawka 0%, więc samorząd może ją zastosować, a więc w zasadzie zrezygnować z wpływów z opłaty planistycznej, - łatwiej rządzić bez planu, który by tych rządzących ograniczał (np. w wymiarze łapówek...). - działania mające na celu skłonienie samorządów do pobierania opłaty planistycznej: - wyraźne określenie dolnego poziomu stawki i jednoczesne obniżenie najwyższego poziomu, - zniesienie 5 letniego okresu karencji -- brak opóźnień w sprzedaży gruntów. - uwaga:
- uchwalenie planu miejscowego zagospodarowania lub zmiany w nim uniemożliwiają ich właścicielom na korzystanie z nich w dotychczasowy sposób, narażając ich na straty, więc ci poszkodowani mogą żądać od gminy odszkodowania albo wykupienia nieruchomości w całości lub jej części. 57. Ubezpieczenie zdrowotne - zakres podmiotowy, podstawy wymiaru składki i źródła je zapłaty. Od 1999 osoby fizyczne uzyskujące dochody z różnych źródeł podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i są zobowiązane do płacenia składki zdrowotnej. Ogólnie temu obowiązkowi podlegają osoby spełniające warunki do objęcia systemem ubezpieczenia społecznego i systemem ubezpieczenia rolników, które są m.in. pracownikami, rolnikami, osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, osobami wykonującymi pracę nakładczą, pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia , emerytami, rencistami.
(…)
… Polskim.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli: 1) posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, 2)nie posiadają obywatelstwa i przebywają na terytorium Polski na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas 3) nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i legalnie zamieszkują na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają także osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalność lub współpracy przy tej działalności, które posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, niezamieszkujące na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym…
…, jeżeli działalność w okresie pobierania zasiłku jest prowadzona. Wówczas w przypadku gdy osoba prowadzi działalność pozarolniczą jednoosobowo, składkę na ubezpieczenie zdrowotne wykazuje w składanej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Składki wpłacane są do ZUS-u, który następnie przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Generalną zasadą jest, że składkę płaci sam ubezpieczony (np. pracownik, zleceniobiorca…
…, absolwentów, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż, dla odbywających staż adaptacyjny a także członków zakonów, alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantek, nowicjuszy i juniorystów zakonów i ich odpowiedników oraz dla odbywających kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim - kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)