Pierścień obudowy zamkniętej. Ustroje ramowe i skrzynkowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pierścień obudowy zamkniętej. Ustroje ramowe i skrzynkowe - strona 1 Pierścień obudowy zamkniętej. Ustroje ramowe i skrzynkowe - strona 2 Pierścień obudowy zamkniętej. Ustroje ramowe i skrzynkowe - strona 3

Fragment notatki:

Pierścień obudowy zamkniętej Ustroje ramowe i skrzynkowe
Pierścień obudowy zamkniętej. Kołowe, eliptyczne lub innego typu krzywoliniowe obudowy zamknięte są na ogół wykonywane w słabym górotworze i często są rozpatrywa­ne jako konstrukcje swobodnie odkształcalne bez uwzględnienia odporu, tym bardziej że cały układ obudowa-górotwór jest bardzo czu­ły na jego sztywność, zwłaszcza na wielkość współczynnika odporu górotworu. Aby nie po­pełnić rażącego błędu, należy odpór pominąć i w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo układu. Podczas wykonywania tuneli metodą tarczową w dostatecznie mocnym górotworze lub w przypadku tuneli hydrotechnicznych, obudowy kołowe obliczamy z uwzględnie­niem odporu i przyjmujemy sinusoidalny jego rozkład lub jako reakcje podpór spręży­stych. Obudowę zamkniętą obciążamy ciśnieniem pionowym, bocznym i spągowym z uwzględnieniem ciśnienia wody (rys. 7.5).
Ustroje ramowe i skrzynkowe. Strop i ściany ustroju ramowego lub skrzynkowe­go przemieszczają się w stronę wyrobiska. Górotwór odaziałuje na tego typu konstrukcje jedynie jako obciążenie czynne w postaci ciśnienia pionowego i bocznego. Konstruk­cje skrzynkowe muszą też być obciążone ciśnieniem spągowym, aby właściwie ocenić ich osiadanie, zwłaszcza gdy są posadowione na bardzo słabym podłożu. Płyta kon­strukcji skrzynkowej jest rozpatrywana jako belka na sprężystym podłożu. Można ją rozpatrywać jako element całej konstrukcji bądź oddzielnie, uwzględniając oddziały­wanie górnej części jako ramy na sprężystych podporach. Typowym przykładem kon­strukcji podziemnych są ustroje jednonawowe i jednopoziomowe, ale mogą też wystę­pować, jako indywidualne schematy obliczeniowe, układy dwu- i wielonawowe, czy dwu- i wielopoziomowe. Zasady obliczeń konstrukcji złożonych są takie same jak kon­strukcji prostych. Konstrukcje ramowe i skrzynkowe są obciążone symetrycznymi i asy­metrycznymi kombinacjami ciśnienia ze względu na możliwość ich wystąpienia w pro­cesie jednostronnego zasypywania lub odsłonięcia konstrukcji w czasie wykonywania innych wykopów. Obliczenia wytrzymałościowe są przystosowane adekwatnie do ob­wiedni sił wewnętrznych (rys. 7.6).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz