Pieniądz. Zobowiązania pieniężne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pieniądz. Zobowiązania pieniężne- opracowanie - strona 1 Pieniądz. Zobowiązania pieniężne- opracowanie - strona 2 Pieniądz. Zobowiązania pieniężne- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Pojęcie pieniądza
Nie ma definicji pojęcia pieniądza jako takiego. W prawie określa się go jako uniwersalny miernik wartości.
Co pieniądzem nie jest?:
jednostki rozliczeniowe - koszyk walut światowych jako jednostka rozliczeniowa, aby uprościć rozliczenia między ludźmi na świecie
bony, talony
poprzedniczka euro - ECU [eki] - była też jednostką rozliczeniową, która została zastąpiona przez euro, które było już pieniądzem, choć najpierw było w postaci bezgotówkowej.
Rodzaje pieniądza w Polsce
Pieniądz gotówkowy - to znaki pieniężne - banknoty i monety emitowane przez Centralny Bank Emisyjny danego państwa. W Polsce tę funkcję pełni NBP, a gdy będzie euro, to po części Europejski Bank Centralny. Historycznie pieniądzem był pieniądz kruszcowy mający wartość jako materiał sam w sobie, ale on był niewygodny w obrocie. Więc bankierzy zaczęli wystawiać pierwowzór weksli i na okazanie tego dokumentu wydawali złoto. Pieniądze więc pierwotnie miały pokrycie w złocie. Państwo przepisami nakazuje korzystanie z pieniądza danego państwa na jego terenie, bo to się mu opłaca. O ilości pieniądza gotówkowego decyduje NBP.
Tauzeryzacja - proces wydawania gorszego pieniądza a zachowywanie lepszego (gdy są dwie waluty na rynku), ale w ten sposób niszczy się gospodarkę.
Pieniądz zdawkowy - przy małej sumie można płacić monetami, ale przy dużej nie (w Polsce tego nie ma).
Pieniądz bezgotówkowy - niekiedy, np. przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest obowiązek posiadania konta
pieniądz kredytowy - to forma pieniądza bezgotówkowego (kupowanie na kredyt); Jak ten pieniądz powstaje? Ilość pieniądza musi być zrównoważona - ani za mało ani za dużo (mało go było w Średniowieczu - przepisy przeciwko lichwie; pieniądz był oparty na kruszcu, a ludzi przybywało i ilość kruszcu nie rosła; pieniądz stawał się drogi. Natomiast po odkryciu Ameryki przez Kolumba kruszec przybywał do Polski i było go wtedy za dużo). Jak powstaje pieniądz kredytowy?
Bank
Aktywa
Pasywa
+ 200000 (ktoś zaciąga dług w Banku)
- 100000 (ktoś wpłaca tę sumę Bankowi)
100000 (dodatkowy pieniądz w gospodarce i nie może go być ani za dużo ani za mało - tzw. kreacja wtórna)
Jest więc 100000 tys. nadwyżki.
Wygasanie zobowiązań przy płatności pieniądzem bezgotówkowym - obie strony muszą mieć rachunki bakowe. Jeśli mają rachunki w tym samym banku, to występują 3 podmioty - dłużnik, wierzyciel i bank, a jak w innym banku, to trzeba płacić prowizję i występują 4 podmioty - dłużnik, wierzyciel, bank dłużnika, bank wierzyciela. Może ty być polecenie przelewu, zapłaty - dłużnik poleca swemu bankowi, żeby obciążył jego rachunek, a potem tą samą sumą uznał rachunek wierzyciela. Zlecenie płatności wydaje dłużnik. Polecenie zapłaty wydaje wierzyciel. Powstaje obciążenie rachunku dłużnika i uznanie rachunku wierzyciela. Czasem może bytu znaczny odstęp czasowy. Świadczenie wygasa z chwilą uznania rachunku wierzyciela.

(…)

…. W przypadku wielości podmiotów są 3 przypadki:
zobowiązanie podzielne
zobowiązanie niepodzielne
zobowiązanie solidarne.
O tym, czy zobowiązanie jest podzielne lub niepodzielne decydują podmioty świadczenia i charakter świadczenia.
Ad. 1. Zobowiązanie podzielne - jeśli może być spełnione bez istotnej zmiany przedmiotu lub jego wartości, np. zobowiązanie pieniężne; dzieli się je na tyle części…
… wierzyciela.
Płatność kartą płatniczą - to płatność pieniądzem bezgotówkowym.
Pieniądz elektroniczny - do prawa polskiego był wprowadzony w 2002 r. Definicja zawarta jest w prawie bankowym. Forma ta powstała, bo chodziło o płatności przy transakcjach internetowych. Do czasu jej wprowadzenia jej funkcję pełniła karta płatnicza, ale to miało mankamenty, bo zapis oparty na pasku magnetycznym…
… do płatności z chwilą uznania rachunku wierzyciela. Można to doładowywać. Jednak muszą być spełnione kumulatywnie (łącznie) następujące warunki:
wartość pieniężna pieniądza elektronicznego musi być przechowywaniu na elektronicznym nośniku informacji (w mikroprocesorze);
wartość ta jest wydawana na podstawie umowy z instytucją pieniądza elektronicznego w zamian za środki pieniężne nie mniejszej wartości…
… kc - kilku wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego - każdy z nich jest uprawniony do całego świadczenia, ale art. 381 § 2 mówi, że w razie sprzeciwu choćby jednego z wierzycieli dłużnik musi spełnić świadczenie wszystkim wierzycielom łącznie lub złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Jeśli któryś z wierzycieli wytacza powództwo przeciw dłużnikowi, to dłużnik musi złożyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz