Pieniądz. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pieniądz. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny- opracowanie - strona 1 Pieniądz. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny- opracowanie - strona 2 Pieniądz. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny
Strona przedmiotowa
Produkt niebezpieczny (art. 4491 § 2 i 3):
- produkt - rzecz ruchoma, choćby została połączona z inną rzeczą, zwierzęta (mikroorganizmy przy produkcji szczepionek wylewane do ścieków) i energia elektryczna (np. nie spełnia wymogów i czyni szkody);
- produkt niebezpieczny - produkt nie zapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać po jego użyciu zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem (mogą tu być też kosmetyki).
Decydujące znaczenie ma moment wprowadzenia produktu do obrotu (z tą chwilą produkt ma być bezpieczny), bo z czasem sytuacja może się zmienić. Gdyby się okazało, że produkt jest niebezpieczny, należy go wycofać z obrotu. Tu jest odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (ostrzejsza). Ulepszenie produktu nie ma wpływu na kwalifikację prawną wprowadzonego wcześniej produktu. Trzeba brać pod uwagę przeznaczenie produktu (np. dla dzieci - muszą być bardziej bezpieczne).
Strona podmiotowa
Kto odpowiada względem kogo? Prostsza jest tu sytuacja wierzyciela.
Art. 4491 § 1 - kto wytwarza produkt niebezpieczny, odpowiada za szkodę wyrządzoną komukolwiek (na mieniu, na osobie) przez ten produkt. Ta osoba mogła go kupić, uzyskać w darowiźnie, może to też być zupełnie postronna osoba.
Kto będzie odpowiadał z tę szkodę?:
producent, który wprowadził produkt do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej - nie ma znaczenia sposób produkcji i jej skala (może to być 1 sztuka) lub czy jest to produkt krajowy czy zagraniczny;
inne podmioty odpowiadające solidarnie z producentem (solidarność dłużników, która służy ochronie interesów wierzyciela czyli poszkodowanego - art. 4495):
§ 1 - wytwórca materiałów, surowców lub części składowej produkcji, chyba że szkodę wyrządziła wadliwa konstrukcja produktu finalnego (są tu dwaj producenci)
§ 2 - quasi producent (niby producent) - nie jest producentem, a podaje się za niego - odpowiada jak producent (np. produkt wyprodukowany dla supermarketu z oznaczeniem dla jakiego konkretnie, a jeżeli znak jest piracki, umieszczony bez zgody producenta, to producent ten nie będzie odpowiadał)
importer - import musi być w działalności gospodarczej i nie ma tu znaczenia skala importu. Poszkodowany decyduje od kogo dochodzi roszczeń - od producenta czy od importera.
Gdy szkoda powstała w Polsce, właściwy do rozpatrzenia sprawy jest sąd polski i przepisy polskie.
Odpowiedzialność subsydiarna - nie wiadomo, który z wyżej wymienionych podmiotów jest odpowiedzialny. Wtedy jest odpowiedzialność pomocnicza sprzedawcy, darczyńcy (on nie jest na jednej linii z wyżej wymienionymi podmiotami). Gdyby wskazał w

(…)

… (obustronna zgoda)
rozwiązanie umowy przez sąd (np. przy wyzysku) - jako ostateczność
konfuzja - zlanie się w jednej osobie wierzyciela i dłużnika:
- wierzytelność zbyta samemu dłużnikowi
- hipoteka na rzecz banku, ale sam bank może kupić obciążoną wierzytelność.
Ad. 1. Efektywne sposoby wygasania zobowiązań:
spełnienie świadczenia zgodnie z treścią zobowiązania,
świadczenie w miejsce wykonania (datio in solutum) - art. 453 - za zgodą wierzyciela dłużnik spełnia inne świadczenie,
odnowienie - nowacja (umowa owacyjna) - art. 506 § 1 kc - definicja: w celu umorzenia postępowania dłużnik za zgodą wierzyciela zobowiązuje się spełnić inne świadczenie lub to samo świadczenie, ale z innej podstawy prawnej; w momencie zawarcia ważnej umowy nowacyjnej poprzednie zobowiązanie wygasa niezależnie…
… nie ulegające zajęciu
- wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania (alimentacyjne)
- wierzytelności z czynów niedozwolonych.
Złożenie świadczenia do depozytu sądowego - jeśli wierzyciel nie odbierze, to wierzytelność przechodzi na Skarb Państwa i mamy tu do czynienia ze spełnieniem, z wygaśnięciem zobowiązania. Jest to sposób szkodliwy dla wierzyciela, dlatego tylko w wyjątkowych sytuacjach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz