Pedagogika resocjalizacyjna- pedagogika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 441
Wyświetleń: 3255
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pedagogika resocjalizacyjna- pedagogika - strona 1

Fragment notatki:

Obszerne opracowanie - 33 stron w formacie doc. Wśród omawianych zagadnień można spotkać się z takimi pojęciami jak: pedagogika resocjalizacyjna, historia pedagogiki, historia resocjalizacji, więziennictwo, resocjalizacja w środowisku otwartym, obyczaje więzienne.

Pedagogika resocjalizacyjna
Podzial pedagogiki na spelizacje powstal po 1968r pedagogika resocjalizacyjna jest dzialem pedagogiki specjalnej, która zajmuje się wychowaniem i nauczaniem ludzi ( dzieci,mlodziezy, doroslych) z odchyleniami od normy. Najpierw pedagogika specjalna funkcjonowala jako pedagogika dla uposledzonych umyslowo (przedstawicielka była Maria Grzegorzewska). Grzegorzewska wprowadzila pojecie spolecznego niedostosowania, które pozniej było roznie definiowane. Niektory nazywaja to zaburzeniami spolecznymi. Pedagogika resocjalizacyjna zajmuje się wychowaniem dzieci i mlodziezy, które swoimi zachowaniami odbiegaja od norm prawnych, obyczajowych, moralnych. Pedagogika resocjalizacyjna jest dziedzina interdyscyplinarna, ma kontakt z innymi dyscyplinami nauki.
Historia instytucji i koncepcji resocjalizacyjnych w europie i usa:
Mysk resocjalizacyjna ma swój poczatek pod koniec XVIw. Od zalania dziejow była przestepczosc i zawsze narzekano na mlodziez. Mimo to nie traktowano zjawiska patologicznego jako zjawiska spolecznego. Nie było mysli i teori resocjalizacyjnych, ale była praktyka, która wynikala z intuicji i doswiadczenia.
Do XVIw nie istnialo pojecie kary, ale stosowano je. Najsurowsza i najbardziej powszechna była kara smierci. Z naszego punktu widzenia stosowano ja nawet za blache przewinienia, ale wtedy kara ta uwazana była nawet za zbyt slaba. Stosowano również ulaskawienia, ale zalezalo to od kary.
Zmiana rozumienia funkcji kary w XVIw spowodowala zmiane w dzialalnosci i funkcji wiezienia. Pierwsze reformy wieziennictwa mialy miejsce w Holandii i Anglii.
W XVIw kara traci funkcje brutalnego odwetu, a pelni funkcje odstraszajaca, „naprawcza” i resocjalizacyjna. Wiezienia staja się podstawowa kara i miejscem resocjalizacji. Pieerwsze wiezienia powstaja z domow poprawy w Holandii i Anglii. Były to miejsca przymusowej pracy. Domy poprawy były dla wluczegow, mlodocianych przestepcow, prostytutek.
W 1592r w Amsterdamie zostala napisana pierwsza teoretyczna praca resocjalizacyjna pt „Przyslowia Salomona i inne...”
W 1603r wybudowano oddzielny zaklad dla chlopcow. Była to pierwsza proba odseparowania mlodziezy od doroslych zbrodniarzy. Był to zaklad celkowy (amsterdam) który przeniosl się na grunt USA.
W 1612r pierwszy raz pojawil się problem wychowalnosci przestepcy. Uswiadomiono sobie, ze można wychowac przestepce.
W 1629r powstal pierwszy Polski zaklad poprawczy.
System wieziennictwa rozwijal się także we wloszech. Zwrucono tam uwage na funkcje samotnosci i umoralnienia. Na gruncie wloskim zaznaczyl się mnich(??) z florencji który stworzyl przytulek dla mlodocianych i stosowal tam zasade odosobnienia (zasada ta przyjela się we Francji)
Reformy we Wloszech dokonal papiez Klemens XI, na jego zyczenie zalozono w Rzymie w 1704r przytulek sw.Michala. Był to dom poprawczy dla mlodocianych i przytulek dla starych.


(…)

…:
przewidywanie skutków własnego zachowania przed podjęciem działania- odpowiedzialności
wyrobienie umiejętności przerywania podjętej w porywie akcji
umiejętności rozpoznania własnych psychologicznych i fizjologicznych objawów wzburzenia
-myślenie twórcze- 9 sesji, o problemach społecznych- rozwinięcie ćwiczonych na początku pracy rrozwiązań problemów życiowych , ćwiczenie sposobów rozwiązań , które wcześniej…
… organizacja zakładu. Koncepcja ta postuluje tworzenie grup HOMOGENICZNYCH czyli skuppiających jedostki z tymi samymi problemami i z takimi samymi zaburzeniami osobowości wtedy można ułożyć dszczegóły programu resocjalizacji.
Koncepcja ta została poddana krytyce. Uważano że grupy HOMOGENICZNE będą się przyczyniać do podwyższenia problemu, pojawi się sytuacja samoindukująca się i stymulująca.
Sama idea…
…. Naduzywanie mechanizmow obronnych, ostra depersonalizacja, autyzm, egocentryzm, infantylnosc. Wybieraja je wiezniowie dlugoterminowi i niedojrzali emocjonalnie. Sluzy ona do usuniecia wrogosci wobec wymiaru sprawiedliwosci i innych ludzi. Pozwala tez zapobiec deprywacji potrzeb seksualnych
ad2. typowy dla recydywistów. Stworzenie sobie pewnej mozliwosci dzialania, wzglednie stabilnych warunkow egzystencji…
….
Standaryzacja - to formy postepowania z wiezniami okreslone regulaminem zakladu:np. uniformizacja ubioru , ilosc i rodzaj mienia prywatnego, okreslanie sposobu zaspakajania potrzeb
Degradacja-pominejszanie
Czlowiek jest manipulowany przez kolegow, nie podejmuje autonomicznych decyzji.jest to ponizanie i upokarzanie godnosci wlasniej
depersonalizacja - to poczucie obcosci i nie realnosci siebie.wiaze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz