Pasywne gaszenie pożarów podziemnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pasywne gaszenie pożarów podziemnych - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Pasywne gaszenie pożarów podziemnych Gaszenie pasywne polega na otamowaniu przestrzeni zaognionej. Przestrzeń otamowana nazywa się polem pożarowym. Otamowanie zaognionej części kopalni tamami pożarowym ma na celu odcięcie dopływu powietrza do ognia i wskutek braku tlenu pożar zostaje zagaszony. Przede wszystkim dążymy do ugaszenia środkami aktywnymi , lub wybrania węgla z miejsca zagrożonego. Szybkie ugaszenie pożaru następuje gdy :
-otamowana przestrzeń jest mała, liczba tam jest jak najmniejsza
-otamowanie pożaru wykonuje się jak najszybciej -tamy są szczelne, strumień objętości powietrz wpływający do pola pożarowego jest najmniejszy
W kopalniach węgla obowiązuje następującą zasada : z chwilą zauważenia najmniejszego pożaru należy dążyć do jego ugaszenia, a także przystąpić do przygotowania tam które można zamknąć w razie niepowodzenia gaszenia aktywnego.
11.1 Wybór miejsca na tamy Przy wyborze miejsca na tamy pożarowe należy przede wszystkim pamiętać :
-otamowana część kopalni powinna być jak najmniejsza -liczba tam powinna być minimalna
Należy zwrócić uwagę na szczelność, niepalność i dokładność wykonania tam pożarowych od strony dopływu powietrza do pola pożarowego miejsce na te tamy powinny być wybrane w skałach bez szczelin i możliwie o dużej wytrzymałości. Wykonanie wrębu sięgającego do zwięzłej calizny pozwoli na uzyskanie dużej szczelności. O wyborze miejsca na tamę decyduje bliskość opływowego prądu powietrza oraz bliskość dróg transportowych. 11.3 Kolejność zamykania tam pożarowych
Zamykanie tam pożarowych od strony dopływu powietrza świeżego do zaognionej przestrzeni jest łatwiejsze niż od strony wypływu gazów pożarowych . Po zamknięciu tych tam dopływ powietrza do ognia ulega ograniczeniu , co powoduje zmniejszenie intensywności spalania oraz przyczynia się do obniżenia temperatury gazów pożarowych wypływających z tamowanego pola . Aby ułatwić izolowanie zaognionego pola w kopalniach niemetanowych , należy w pierwszej kolejności zamykać tamy od strony dopływu powietrza , przy czym najpierw należy zamknąć tamę w prądzie głównym płynącym od ognia , a następnie w prądach bocznych , którymi dopływa powietrze do tamowanej części kopalni , na końcu natomiast tamy od strony wylotu gazów . W przypadku kopalń metanowych przeważa pogląd , że tamy pożarowe należy zamykać jednocześnie . Niektórzy uważają , że aby uniknąć wybuchu gazów pożarowych w tamowanym polu , wskazane jest zamykanie w pierwszej kolejności tam wylotowych , dopiero później tam wlotowych . W polach metanowych przez zamknięcie w pierwszej kolejności tamy wlotowej , w wyniku ograniczenia dopływu powietrza można spowodować zwiększenie dopływu metanu , można więc łatwo przekroczyć dolna granicę wybuchowości metanu i wówczas nastąpi jego wybuch. Najniebezpieczniejszym okresem ze względu na wybuch jest okres zamykania pierwszych tam wlotowych. Tłumaczy się to tym , że w czasie zamykania tych tam zmniejsza się stopniowo dopływ tlenu do ognia , stwarza się warunki do odwrócenia prądów powietrza w tamowanej przestrzeni ( poza tamami ) ; w przypadku kopalń metanowych możliwe jest również zwiększenie wypływu metanu w tej przestrzeni . Wobec tego w określonym czasie zmieszane z powietrzem gazy pożarowe lub metan mogą utworzyć mieszaninę wybuchową , która po zetknięciu się z ogniskiem pożaru spowoduje wybuch.

(…)

…. .W kopalniach stosujących podsadzkę hydrauliczną pole pożarowe podsadza się podsadzką hydrauliczną .Podsadzanie przeprowadza się przez jednorazowe doprowadzenie podsadzki hydraulicznej do pola pożarowego lub etapami przez skracanie odpowiednio rurociągu podsadzkowego . Przy kombinowanych sposobach gaszenia pożarów podziemnych często są stosowane gazy obojętne , które mają zapobiegać wybuchom metanu lub gazów pożarowych , jak również przyspieszać gaszenie pożaru . Metoda ta wymaga stosowania odpowiednich technologii budowy tam oraz transportu i podawania gazów obojętnych . W przypadku małych przestrzeni zaognionych stosuje się gaz obojętny ( CO2 , N2 ) sprowadzony na dół kopalni w butlach . Gdy pole pożarowe zajmuje przestrzeń 1000 do 5000 m3 można stosować ciekły azot podawany do pola pożarowego rurociągiem…
… tylko wtedy , gdy ilość gazu obojętnego , którą dysponujemy , jest wystarczająca do obniżenia stężenia tlenu w izolowanym polu do granic bezpiecznych ( tj. do około 10% przy CH4 ), i to w czasie krótszym od czasu , w którym może nastąpić nagromadzenie się gazów palnych o stężeniu powyżej dolnej granicy wybuchowości . Jako gazy obojętne stosowane są : CO2 , azot , lub zneutralizowane gazy spalinowe . Dobre efekty…
… tych gazów do pola pożarowego od strony tam wlotowych powoduje obniżenie stężenia tlenu w tej części pola , z której ognisko pożaru czerpie tlen do procesu spalania . Sposób ten wymaga połączenia strony wylotowej pola pożarowego ze stroną wlotową szczelnym lutniociągiem wyposażonym w wentylator lutniowy wprowadzający w ruch zneutralizowane gazy pożarowe (tzn. zawierające poniżej 5 % tlenu ) . W pewnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz