Partia polityczna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Partia polityczna - wykład - strona 1 Partia polityczna - wykład - strona 2 Partia polityczna - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Partia polityczna - zorganizowane struktury jednoczące obywateli dla formułowania wyrażania i realizacji celów politycznych. Dążą one do zdobycia władzy politycznej w państwie, głównie przez zdobycie większości w państwowych i samorządowych organach przedstawicielskich. Traktowane są podstawowa forma zrzeszeń przez które zostaje wyrażona wola polityczna społeczeństwa, a także realizuje się w sposób pośredni wpływ społeczeństwa na kierunek i sposób sprawowania władzy publicznej. Niekiedy traktowane są jako element społeczeństwa obywatelskiego, ale zostały wyrażone w odrębnym przepisie, więc bardziej należy kojarzyć je z pluralizmem politycznym. Partie są zrzeszeniami obywateli funkcjonującymi w społeczeństwie. Istotna jest indywidualna nazwa partii.
Art. 11 K 1. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa. Finansowanie partii politycznych jest jawne.
- wewnątrz partie nie musza być demokratyczne Art. 13 K Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.
- istotna jest nazwa indywidualna partii (ma to znaczenie na poziomie rejestracji, nie mogą być mylące)
- muszą mieć strukturę organizacyjną opartą na odpowiedniej formie, dobrowolnym członkostwie i program działania (struktura partii politycznej może mieć charakter wodzowski - nie musi mieć charakteru demokratycznego)
- partie polityczne posiadają uprzywilejowana pozycję w sferze życia politycznego. W wyborach większe szanse mają partie polityczne niż indywidualni kandydaci. Inaczej jest nieco w wyborach lokalnych, ale i tak odgrywają bardzo duża role w funkcjonowaniu organów przedstawicielskich. Preferencje w dostępie do środków masowego przekazu, np. podczas wyborów.
- przywództwa posiada decydujące znaczenie
- istotne jest postępowanie rotacyjne i rola TK (art. 13)
- nie można odwołać się do sądu w sprawie usunięcia z parti
Funkcje partii politycznych:
- artykulacyjna - partie polityczne kształtują i wyrażają opinie poszczególnych grup społecznych
- wyborcza - biorą one udział w procesie wyborczym do organu przedstawicielskiego
- wyłaniania elit politycznych - związana jest również z desygnowaniem kandydatów na piastunów różnych urzędów publicznych


(…)

…, ze konstytucyjna gwarancja swobody działalności gospodarczej nie jest adresowana do podmiotów publicznych, bo mogą oddziaływać ten system
W wyroku TK stwierdził, że partie polityczne stanowią państwowotwórczy element demokracji, a swoboda działalności gospodarczej jest adresowana do osób fizycznych i innych podmiotów korzystających z praw i wolności przysługujących człowiekowi i obywatelowi. Formuły…
… z budżetu państwa, stanowią one stałe i pewne źródło finansowania partii politycznych. W przypadku jawności finansowania ustala się wyższy standard (w postaci przejrzystości, transparentności), pojawia się element rzeczywistej kontroli wykorzystania środków publicznych (kontroluje to państwowa komisja wyborcza, natomiast państwa komisja wyborcza i organy pomocnicze nie posiadają środków…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz