KRYTERIA PODZIAŁÓW SYSTEMÓW PARTYJNYCH. Wystęują kryteria ilościowe i jakościowe.
1) Kryterium ilościowe opiera się na liczbie partii czynnie uczestniczących w życiu publicznym i w machanizmach sprawowania władzy. Podstawą rozróżniena są partie, które mają szanse zdobycia włądzy i uczestniczenia w jej sprawowaniu.
Na podstawie kryterium ilościowego wyróznia sięsytemy:
jednopartyjne: istnieje tylko jedna partia, zakaz działalności innych np. socjalizm, faszyzm
dwupartyjne: wsród wielu partii tylko dwie mają realne szanse na sprawowanie władzy, system opiera się na koalicjach ijest wyrazem integracji politycznej wokół dwóch biegunów(USA, Wielka Btytania)
wielopartyjne: 3 lub więcej partii ma szansę zdobycia władzy, system ten jest wyrazem znacznego rozbicia i zróżnicowania społeczęństwa
2) Kryterium jakościowe . Opiera się na kryteriach: konkurencyjności partii, charakterze programu i walki międzypartyjnej, częstotliwości zmiany partii rządzącej i przebiegu procesu tworzenia rządu.
- oparte na zasadzie konk urencji : partie konkurują o głosy wyborców, a konfiguracja sił politycznych jaka wyłoni sięw parlamencie jest odzwierciedleniem preferencji elektoratu. Istotą tego systemu jest formalna równość szans starania się o władzę przez wszystkie partie i dopuszczenie do wladzy wszystkich legalnie dzialających partii politycznych.
- nie dopuszczejące konkurencji : brak walki o wladzę, legalnej opyzycji, wladza państwowa w sposób trwały jest w rękach jednej partii. Ten system można jeszcze podzielić wyróżniająć systemy: jednopartyjne partii hegemonicznej : odrzucenie rywalizacji ze względów ideologicznych mimo istnienia kilku partii, brak legalnej opozycji wynika z uznania -ideoologiczno-politycznego- zwierzchnictwa partii komunistycznej przez tzw. partie sojusznicze, bowiem uznanie to jest warunkiem ich dzialalności.
partii predominującej : jedna partia jest zdolna przez dłuższy czas do uzyskania większości mandatów( choć niekoniecznie głosów) Wśród występujących w literaturze kryteriów jakościowych najczęściej powtarzają się jednak cztery: konkurencyjności partii, charakter programu i walki międzypartyjnej, częstotliwości zmiany partii rządzącej i przebiegprocesy tworzenia rządu.Tako żecze Wojtaszczyk. Istnieje jeszcze wiele innych chujowych podziałów ale można je na luzie obsrać ciepłym kałem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)