Parki narodowe - opis

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2030
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Parki narodowe - opis - strona 1 Parki narodowe - opis - strona 2

Fragment notatki:

Karkonoski Park Narodowy Został założony w 1959 roku. Zajmuje powierzchnię 55,76 km 2 . położony jest w woj. dolnośląskim. Symbolem parku są trzy świerki na tle Śnieżki. Z przyrody nieożywionej na terenie parku występują ostańce, gołoborza i kotły polodowcowe. W parku występuje 650 gat. roślin naczyniowych, 450 gatunków mszaków , 400 gatunków porostów. Do roślin endemicznych zalicza się skalnicę bazaltową i dzwonek karkonoski. W Karkonoszach występują pietra roślinne z buczyną sudecką i świerczyną górnoreglową. Fauna parku liczy około 100 gatunków kręgowców. Wśród ptaków reliktem jest czajka mornel. Spośród 40 gat. ssaków 16 gat. to nietoperze. Na terenie parku reintrodukowano muflona. Magurski Park Narodowy Utworzony został w 1995 roku na terenie woj. podkarpackiego w Beskidzie Niskim. Zajmuje pow. 194,36 km 2 . Symbolem parku jest orlik krzykliwy. W parku występuje ok. 800 gat. roślin naczyniowych, 45 z nich to gatunki górskie. Piętra roślinne stanowią: buczyna karpacka, bory jodłowe, bory jodłowo- świerkowe, olszyna i łęgi. W parku występują również murawy kserotermiczne z roślinnością ciepłolubną. Fauna parku jest bardzo bogata. Występuje 137 gat. ptaków(108 lęgowych), m.in. orzeł przedni, orlik krzykliwy, trzmielojad, bocian czarny, puszczyk uralski, puchacz, 35 gat. ssaków: niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, wilk. Wśród bezkręgowców na terenie parku występują: niepylak mnemozyna, paź żeglarz, paź królowej, nadobnica alpejska i kozioróg bukowiec. Narwiński Park Narodowy Został założony w 1996 roku. Zajmuje pow. 73,50 km 2 . Położony jest w woj. podlaskim. Ochroną objęty jest teren bagienny w dolinie rzeki Narwi. Występuje tu ok. 200 gat. roślin naczyniowych, w tym 13 jest chronionych: kosaciec syberyjski, podkolan biały. storczyk krwisty, wielosił błękitny, Na terenie parku występują szuwary trzcinowe, roślinność wodna, łąki, ziołorośla i lasy. Jest to ostoja dla 179 gat. ptaków, w tym 149 lęgowych. Głównie są to : rokitniczka, potrzos, brzęczka, trzcinniczek, krzyżówka oraz kropiatka, zielonka, rybitwa czarna, bąk, błotniak stawowy, dubelt, batalion. Występuje tu ok. 40 gat. ssaków, w tym bóbr i łoś. Ojcowski Park Narodowy Został założony w 1956 roku. Zajmuje powierzchnię 21,46 km 2 . Położony jest w woj. małopolskim. Symbolem parku jest nietoperza tle ruin zamku. Jest to fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowski. Występują w nim jurajskie wapienie, ostańce, jaskinie. Najsłynniejsza w parku jest maczuga Herkulesa i Jaskinia Łokietka. W parku występuje 1000 gat. roślin naczyniowych, wśród nich 50 to gatunki górskie, 100 to gatunki ciepłolubne. Jest również 110 gat. mszaków, 73 gat. wątrobowców, 370 gat. porostów i 1140 gat. grzybów. Zbiorowiska roślinne w parku to bory mieszane z jodła, świerkiem i sosną, buczyna karpacka, lęgi, grądy, las jaworowy, murawy kserotermiczne. Na terenie parku żyje około 12000 gat. zwierząt, w tym borsuki, orzesznice, gronostaje, 15 gat. nietoperzy i 134 gat. ptaków, w tym górski pluszcz.

(…)

… występują torfowiska niskie, przejściowe i wysokie. Lasy stanowią bory sosnowe i brzeziny bagienne oraz olsy. Przewagę stanowią zbiorowiska szuwarowe i wodne. Faunę stanowi 146 gat. ptaków, w tym orzeł bielik, orzeł przedni, brodźce, gęś gęgawa, orlik grubodzioby, 12 gat. płazów, 6 gat. gadów, w tym żółw błotny, 35 gat. ssaków, w tym karlik większy, gronostaj, wilk, wydra.
Roztoczański Park Narodowy
Został utworzony w 1974 roku. Jego powierzchnia wynosi 84,83 km2. Położony jest w woj. lubelskim na Wyżynie Lubelskiej. Symbolem parku jest tarpan. Występuje w nim 750 gat. roślin naczyniowych, w tym zimoziół północny, 190 gat. ptaków, w tym dzięcioł czarny i białogrzbiety, trzmielojad, krótkoszpon, rybołów. Na terenie parku występuje około 400 drzew będących pomnikami przyrody. Na terenie parku spotyka…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz