Opis parków narodowych - Słowiński Park Narodow

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis parków narodowych -  Słowiński Park Narodow - strona 1 Opis parków narodowych -  Słowiński Park Narodow - strona 2

Fragment notatki:

Słowiński Park Narodowy Został utworzony w 1967 roku. Pow. parku wynosi 186,18 km 2 . Symbolem parku jest orzeł przedni. W parku zachowany jest krajobraz nadmorski, polodowcowy z ruchomymi wydmami( najwyższe do 40 m na Mierzei Łebskiej przesuwają się 5-30 m/rok). Występuje tu 850 gat. roślin naczyniowych, w tym 50 objętych ochroną. Są to m.in. mikołajek nadmorski, rukwiel nadmorska, honkenia piaskowa. Spotyka się tu sosnowy bór bażanowy składający się z bażyny czarnej i wrzosu zwyczajnego i torfowiska oraz muliste, płytkie jeziora nadbrzeżne: Gardno i Łebsko . Spośród zwierząt występują tu jelenie, sarny, dziki, jenoty, wydry, gronostaje. Świętokrzyski Park Narodowy Został utworzony w 1950 roku. Zajmuje powierzchnię 76,26 km 2 . Symbolem parku jest jeleń ze znakiem krzyża. Położony jest w woj. świętokrzyskim. Teren parku obejmuje najstarsze w Europie góry ze skał osadowych, nazywane górami fałdowymi. Jest to pasmo Łysogór. Znajdują się tu gołoborza, czyli podszczytowe zgrupowania głazów. Występuje tu bór jodłowy i buczyna karpacka. flora parku składa się z 129 gatunków porostów, 190 gatunków mszaków, 670 gat. roślin naczyniowych 49 z nich to rośliny chronione. Do roślin objętych ochroną należą m.in. kosaciec syberyjski, pełnik europejski, pióropusznik strusi, narecznica szerokolistna. Bogata fauna parku obejmuje 4210 gat. zwierząt, w tym 187 gat. chronionych.
Tatrzański Park Narodowy Został utworzony w 1954 roku. Zajmuje pow. 211,64 km 2 . Symbolem parku jest kozica. Położony jest w woj. małopolskim. Teren parku obejmuje Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Są to góry zbudowane z granitów i wapieni. Występują tu piętra roślinne: regiel dolny (do 1250 m n.p.m.)- lasy jodłowo-bukowe, regiel górny (do 1550 m n.p.m.)-bory świerkowe, kosówka i traworośla (do 1800 m n.p.m.). Najwyższe piętro alpejskie składa się z turni. Flora parku składa się z 1000 gat. roślin naczyniowych, 200 gat. wątrobowców, 600 gat. mszaków, 700 gat. porostów, 900 gat. glonów. Fauna jest bardzo bogata. Wiele gatunków jest rzadkich, objętych ochroną. To m.in. kozice, świstaki, rysie, wilki, niedźwiedzie brunatne i ptaki: orzeł przedni, płochacz halny, pomurnik, sokół. Park Narodowy "Ujście Warty" Jest najmłodszym z parków polskich. Został utworzony w 2001 roku. Zajmuje pow. 80,38 km 2 . Położony jest w woj. lubuskim w historycznej delcie ujścia Warty do Odry. Symbolem parku jest gęś gęgawa. W parku jest ok. 400 gat. roślin naczyniowych. Park jest jednym z najważniejszych stanowisk lęgowych w Polsce. Spośród 245 gat. ptaków, 160 gat. jest lęgowych. Należą do nich m.in. perkozy, kaczki(8 gat.), chruściele, ptaki siewkowe. Do zagrożonych wyginięciem należą: wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna. Zimuje tu łabędź krzykliwy i orzeł bielik.

(…)

… km2.Położony jest woj. wielkopolskim. Symbolem parku jest sowa puszczyk. W paku dominuje krajobraz polodowcowy, głównie są to utwory morenowe(moreny czołowe), rynny i jeziora eutroficzne z roślinnością wodna i bagienną. W parku jest ok. 1100 gat. roślin naczyniowych, 200 gat. mszaków, 150 gat. porostów, 350 gat. glonów, 400 gat. grzybów wyższych. Największy procent stanowi sosna zwyczajna. W parku jest ok. 3000 gat. bezkręgowców, w tym koziróg dębosz, jelonek rogacz. Wśród kręgowców jest ok. 40 gat. ssaków, 190 gat. ptaków, w tym zimorodek, dzięcioł czarny, kraska, kania czarna, błotniak stawowy, 5 gat. gadów, i płazy nizinne.
Wigierski Park Narodowy
Został utworzony w 1989 roku. Zajmuje pow. 150,86 km2. Symbolem parku bóbr europejski. Położony jest w woj. lubuskim. Ochronie podlega krajobraz polodowcowy: moreny czołowe, jeziora (Wigry, Czarna Hańcza i inne) i wydmy. Flora parku to: 1000 gat. roślin naczyniowych, 200 gat. mchów i wątrobowców, 300 gat. porostów. Nie ma tu buka, rzadko występuje grab. Zbiorowiska roślinne mają charakter borealno- kontynentalny- grad trzcinnikowy, bór subborealny, lasy bagienne, bory świeże, torfowiska wysokie i przejściowe. Fauna parku to 1700 gat. zwierząt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz