Parametr siły i jego znaczenie w polityce międzynarodowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Parametr siły i jego znaczenie w polityce międzynarodowej - strona 1  Parametr siły i jego znaczenie w polityce międzynarodowej - strona 2  Parametr siły i jego znaczenie w polityce międzynarodowej - strona 3

Fragment notatki:

Parametr siły i jego znaczenie w polityce międzynarodowej - różne sposoby percypowania potęgi. Siła państwa O sile państwa pisał już Tukidydes, uznając ją za prawo silniejszego do panowania, a słabszego do posłuszeństwa. Uważał on, że najlepiej postępują ci, którzy równym sobie nie ustępują, dla silniejszych zachowują szacunek, zaś wobec słabszych umiar. To w pewnym sensie wskazanie drogi postępowania w relacjach państw o zróżnicowanym potencjale. Podobnie Nicolo Machiavelli opisując niebezpieczne środowisko międzynarodowe zwracał uwagę by władca stojący przed trudnym wyborem wojny zawsze szukał sprzymierzeńca, ale tylko w ostateczności szukał go wśród silniejszych od siebie (aby po zwycięstwie nie być od niego zależnym). John M. Rothgeb w przeciwieństwie do klasycznego ujęcia siły państwa jako tylko możliwości i umiejętności narzucania własnej woli innym wskazuje również na oddziaływanie pozbawione elementu groźby lub bezpośredniego użycia przemocy, a zawierającym w sobie pewną dozę atrakcyjności, jak na przykład wzorce kulturowe. Kennet Waltz koncentrując się na skuteczności działania państw w SM wskazuje na dwa podstawowe czynniki: niezależność jego działania oraz wpływ jaki może ono wywierać na otaczające je środowisko. Tak więc siła państwa sprowadza się do tworzenia warunków umożliwiających kontrolę środowiska międzyn., a także dolność do kontroli zachowań innych państw (przewidywanie ich zachowań jako reakcji na bodźce ze strony silniejszego państwa). Siłę państwa możemy podzielić na:
hard power (twarda siła) - w skład której wchodzą takie czynniki jak położenie geograficzne, potencjał militarny i ekonomiczny, ma ona charakter represyjny, który umożliwia określonemu państwu stosowanie sankcji wobec innych uczestników, co wynika z różnych potencjałów;
so ft power (łagodna, miękka siła) - czyli oddziaływanie kulturowe, zdolności mobilizacyjne społeczeństwa czy charakter przywództwa politycznego o charakterze perswazyjnym, który jest przyjmowany przez odbiorców na zasadzie konsensusu bądź też akceptowany w ramach obowiązujących reguł postępowania.
Najlepszym sprawdzianem potencjałów państw jest konflikt zbrojny, w ramach którego dochodzi do porównania sił zmagających się stron. Wówczas można też dostrzec wzajemne uzupełniania się czynników materialnych i niematerialnych. Analizując to zagadnienie próbowano stworzyć pewien wzorzec pozwalający zorientować się w skali potencjałów zantagonizowanych stron. Wzorzec ten znany jest jako tzw. korelaty wojny , na które składały się czynniki czysto fizyczne, jak geografia czy liczba ludności oraz psychiczne - duma i wola narodu. Wzór ten przedstawia się następująco:
POSTRZEGANA SIŁA PAŃSTWA = (Ludność wraz z terytorium [w masie krytycznej] + Zdolności Ekonomiczne Kraju + Zdolności Militarne Kraju) x (Koherentne Planowanie, Strategia Narodowa, Wola Społeczeństwa)

(…)

… wartości reprezentowanych przez państwo jako wynik jego funkcjonowania poprzez działające instytucje i system prawny zapewniający poczucie sprawiedliwości społ. i efektywności. Silne państwo funkcjonujące jako państwo prawa spotyka się z pozytywnym odzewem społ.
kultura narodowa - pewne stereotypy przypisywane określonym grupom społ., bądź narodom. To postawa społeczeństwa wobec pracy, kultura polityczna
… ciągłego powiększania terytorium w celu uzyskania przestrzeni życiowej (Lebensraum). Po II wś rozpatrywana była bardziej w kwestii struktury układu wielkich mocarstw (industrialne centra i peryferie zaopatrujące je w surowce).
potencjał ludnościowy - w klasycznym ujęci odgrywał dominującą rolę głównie za sprawą możliwości wykorzystania go w siłach zbrojnych. Jednak istotną kwestią jest też gospodarka…
… do rozciągania strefy wpływów i kształtowania na różnych obszarach warunków korzystnych dla siebie a co za tym idzie zdolnymi do prowadzenia polityki globalnej. Obecnie po rozpadzie ZSRR chińskie osiągnięcia gospodarcze pozwoliły od dawna aspirującemu do tej rangi ośrodkowi osiągnąć rangę supermocarstwa. Chiny potrafią skutecznie konkurować z takimi gigantami, jak USA czy UE. Pokazało to, że starcie dwóch…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz