To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pakt Hitler-Stalin i geneza II wojny światowej. Przyczyny wybuchu II wojny światowej Ład wersalski i jego słabości Traktat pokojowy podpisano 28 czerwca 1919 roku w Wersalu. Nowy porządek ustanowiony przez zwycięzców I wś, a więc przede wszystkim przez St. Zjednoczone, W. Brytanię i Francję. W wyniku kompromisu między mocarstwami sprawa Niemiec nie została należycie zamknięta. Z jednej strony narzucono na nie wiele ograniczeń, w związku z obarczeniem ich winą za wywołanie wojny. Z drugiej zaś nie przeprowadzono do końca demilitaryzacji, pozwalając Niemcom zachować skromne siły zbrojne (100 tys. żołnierzy). Nie dostrzeżono wówczas, że mogą się on stać kuźnią kadr przyszłej potęgi wojskowej. Biorąc pod uwagę to, że w Niemczech, traktat był upokorzeniem i dyktatem ze strony mocarstw Ententy. Władze nowego państwa niemieckiego od początku zamierzały zrewidować jego postanowienia i przywrócić równorzędne stosunki między państwami europejskimi. Podobnie na marginesie polityki międzynarodowej znalazło się wówczas ZSRR. Rosja po dojściu bolszewików do władzy wycofała się w marcu 1918 r. z wojny światowej po stronie państw Ententy. Na zachodzie obawiano się rozprzestrzenienia rewolucji komunistycznej, dlatego też postanowiono odizolować Rosję od reszty Europy. Jedną z barier tamujących ekspansję rewolucji na zachód miała być Polska. Świt imperium wschodzącego słońca - imperializm japoński W tym czasie obserwujemy również rozwój nowego imperium na Dalekim Wschodzie - Japonii. Na wojnie światowej wzbogaciła się ona nieproporcjonalnie w stosunku do zaangażowania militarnego. Azjatyckie plany Japonii stały w coraz większej sprzeczności z interesami zarówno W. Brytanii jak i USA. Z sojusznika kraj ten coraz mocniej przekształcał się w potencjalnego wroga. W 1931 r. zajęła ona Mandżurię i utworzyła kadłubowe państwo Mandżukuo. Liga Narodów zdobyła się tylko na przyjęcie raportu o bezprawnym działaniu Japonii, wobec czego ta wystąpiła z organizacji i nieskrępowanie kontynuowała dalszą ekspansję na terenie Chin. W 1937 r. rozpoczęła się otwarta wojna japońsko-chińska, trwająca aż do 1945 r. Z tej perspektywy można powiedzieć, że II wojna światowa zaczęła się w Azji już w 1937 r. Rapallo - pierwszy sygnał alarmowy Zaskakująco szybko okazało się, że Niemcy i ZSRR chcą wyjść z izolacji. 16 kwietnia 1922 podpisały układ w Rapallo. Na jego mocy nawiązano stosunki gospodarcze i dyplomatyczne, a ZSRR zrezygnował z odszkodowań wojennych należnych mu od Niemiec. Państwa rozpoczęły także tajną współpracę wojskową. W zamian za dostawy surowców dla Rosji, Niemcy mogły na jej terytorium rozwijać zakazane przez traktat wersalski rodzaje uzbrojenia.
(…)
… dla Niemiec Sytuacja uległa drastycznej zmianie w wyniku wielkiego kryzysu gospodarczego. Wszystko zaczęło się od krachu na nowojorskiej giełdzie Wallstreet w tzw. „czarny czwartek” 24. X 1929 r. Pociągnął on za sobą kryzys gospodarczy nie tylko w USA, ale także w Europie, gdzie najsilniej dotknął Niemcy. Wzrost bezrobocia i inflacja dały się społeczeństwu mocno we znaki. Wśród Niemców zaczęło narastać…
….
Wybieranie "mniejszego zła" poprzez popieranie ruchów nacjonalistycznych i odwetowych (poparcie wielkiego kapitału dla Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego). W kwietniu 1924 r. przedstawiony zostaje plan Dawesa, w którym zostały określone nowe formy spłaty niemieckich długów wojennych.
W 1929 r. ogłoszony zostaje następny plan weryfikacyjny odnośnie spłat reparacji wojennych przez Niemcy zwany planem Younga…
…. powstał przy udziale Niemiec i Japonii tzw. pakt antykominternowski. Państwa te zdecydowały się prowadzić wspólną walkę przeciwko Kominternowi, co w istocie tożsame było ze zwalczaniem wpływów Związku Radzieckiego. Celem stworzenia paktu było też uśpienie czujności Zachodu i wykazanie, że to ZSRR jest głównym przeciwnikiem. Równolegle w 1936 r. doszło do porozumienia niemiecko-włoskiego, które dało początek osi Berlin-Rzym. W następnym roku Włochy przystąpiły do paktu antykominternowskiego. Jeszcze w 1936 r. Hitler i Mussolini podjęli wspólną interwencję w wojnie domowej w Hiszpanii, wspomagając siły gen. Francisco Franco. Po drugiej stronie konfliktu zaangażował się Związek Radziecki. Zachód po raz kolejny pozostał bierny i nie interweniował w celu obrony ustroju republikańskiego w Hiszpanii…
…. Kolejne sukcesy Hitlera i fiasko polityki appeasementu III Rzesza była gotowa do podjęcia decydującej rozgrywki o przestrzeń życiową. Po zajęciu Nadrenii w 1936 r. przyszła kolej na ojczyznę führera - Austrię. Hitler postawił rządowi austriackiemu twarde żądania. Führer nie zamierzał jednak czekać na ich realizację i 12 marca Wehrmacht dokonał Anschlussu Austrii. Proklamowano wówczas powstanie Rzeszy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)