Oznaczenie zawartości wody - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczenie zawartości wody - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

OZNACZANIE ZAWARTOŚCI WODY
Zawartość wody w produkcie spozywczym jest to taka ilość wody, którą można w nim oznaczyć przy pomocy dostępnych i właściwych metod analitycznych. W surowcach i produktach spozywczych woda występuje jako woda wolna i zwiazana.
Woda wolna jest rozpuszczalnikiem substancji organoleptycznych i mineralnych, wypełnia wolne przestrzenie, bierze udział w przemianach fizykochemicznych i nie podlega zjawiskom kapilarnym.
Woda związana może wystepować w postaci:
- wody higroskopijnej, która cienką warstwą powleka wolne powierzchnie produktu,
- wody kapilarnej, która wyst.w naczyniach włosowatych,
- wody krystalicznej,
- wody konstytucyjnej, która jest zwiazana chemicznie. Najłatwiej usunąć z produktu wodę wolna i higroskopijną, a najtrudniej wodę związaną chemicznie.
Sucha substancja (sucha masa) - pozostałość po usunięciu z niego wody właściwą metodą analityczną. Zawart.suchej masy [%] = 100 [%] - zawart.wody [%]
Metody oznaczania zawatości wody: 1. Suszenie termiczne - polega na określeniu ubytku masy próbki po usunieciu wody podczas suszenia w warunkach przewidzianych dla danego produktu. produkt żywn. 105 st. - 3 godziny
130 st. - 1 godzina
2. Destylacja azeotropowa - polega na oddestylowaniu wody z badanej próbki na drodze destylacji z cieczami niemieszajacymi się z wodą. (dotyczy masła i margaryny).
3. Pomiar stałej dielektrycznej - wykorzystuje istniejacą zależność pomiędzy stała dielektryczną substancji, a zawartością wody w badanym produkcie. Metoda polega na pomiarze pojemności elektrycznej kondesatora, miedzy którego okładkami jest umieszczona badana próbka. Zawartość wody odczytuje się z wycechoeanej skali lub z tablic przeliczeniowych. 4. Metody oparte na pomiarach gestosci (densymetryczne) i pomiarach współczynnika refrakcji (refraktometryczne). 5. Pomiar przewodnictwa elektrycznego - wykorzystuje zasadę, że przewodnictwo elektryczne jest wprost proporcjonalne do zawartości wody (ze względu na rozpuszczone w nim sole mineralne). W miernikach wykorzystujących tę metodę czujnikiem mogą być dwie elektrody, między którymi umieszcza się próbkę. Przykładem tego urządzenia jest Feutron. 6. Metoda rezonansu jądrowo-magnetycznego (NMR) - polega na pochłanianiu energii pola elektromagnetycznego wysokiej częstotliwosci przez jądro atomów wodoru wody znajdujacej się w badanej próbce (metoda droga i rzadko stosowana).
7. Metody chemiczne - umozliwiają oznaczenie całkowitej zawartości wody.


(…)

… całkowitej zawartości wody.
metoda Fischera - polega na bezpośrednim miareczkowaniu metanolowego roztworu próbki odczynnikiem Fischera (metanolowy roztwór jodu, SO2 i pirydyny).
Metoda z węglikiem wapnia - polega na reakcji weglika wapnia (CaC2) z wodą i pomiarze ilości wydzielonego acetylenu w biurecie gazometrycznej nad stężonym roztworem chlorku potasu lub pomiarze wydzielonego acetylenu (jako acetylenki…
…) - polega na identyfikacji przy wykorzystaniu odpowiednich detektorów, poszczególnych składników gazowych, wydzielanych podczas analizy termograwimetrycznej.
różnicowa analiza termiczna (DTA) - polega na pomiarze różnicy miedzy temperaturą badanej próbki i próbki odniesienia jako funkcji temperatury pieca, w którym umieszczane sa próbki. Pozwala stwierdzić czy zachodzące podczas analizy procesu maja charakter egzo- czy endotermiczny.
skaningowa kalorymetria różnicowa (DSC) - pozala uzyskać ilościowe dane o przemianach cieplnych zachodzących w badanej próbce. W tej metodzie, zamiast bloku stosowanego w DTA, zastosowano kalorymetr różnicowy. Wykorzystywana jest ona do badania zmian strukturalnych w ciałach stałych, określania ich czystości oraz wyznaczania punktu topnienia. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz