Oznaczanie przewodności wody

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczanie przewodności wody - strona 1

Fragment notatki:

Przewodność elektrolityczna (konduktancja) roztworu wodnego to zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego. Zależy od rodzaju rozpuszczonych substancji-natury jonów(ruchliwości), stężenia jonów, temperatury i lepkości roztworu. Przewodność roztworów zwiększa się ze wzrostem temp o ok.2% przy podwyższeniu temp o 1K. Rezystancja właściwa zależy od oporu roztworu R[ Ω ], odległości między elektrodami l[cm] i od powierzchni elektrods[cm 2 ]: σ=R*s/l. jednostka- [Ω*cm] Stopień dysocjacji elektrolitycznej - stosunek ilości cząsteczek substancji, które rozpadły się na jony N zd do całkowitej[rozpuszczonej] ilości cząsteczek N o. α= N zd /N o. może przyjmować wartości 0

(…)

… l[cm] i od powierzchni elektrods[cm2]:σ=R*s/l. jednostka- [Ω*cm]
Stopień dysocjacji elektrolitycznej- stosunek ilości cząsteczek substancji, które rozpadły się na jony Nzd do całkowitej[rozpuszczonej] ilości cząsteczek No. α=Nzd /No. może przyjmować wartości 0<α<1. W zależności od stopnia dysocjacji elektrolity dzielimy na mocne, średniej mocy i słabe. Im więcej cząsteczek ulega rozpadowi na jony tym elektrolit mocniejszy. Stopień wzrasta wraz z rozcieńczeniem roztworu.
Bardzo czystka woda-stopień dysocjacji bardzo mały-zły przewodnik elektryczności. Jej przewodność jest spowodowana obecnością jonów H+ i OH- będącą wynikiem dysocjacji wody i wynosi 0,038 S/cm w 18C.
Woda-dipolowy charakter cząsteczki-dobry rozpuszczalnik dla substancji posiadających wiązanie jonowe lub spolaryzowane.
Wpływ…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz