Otyłość i cukrzyca - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Otyłość i cukrzyca - wykład - strona 1 Otyłość i cukrzyca - wykład - strona 2

Fragment notatki:

4. Nadwaga i otyłość
- U kobiet masa rośnie wraz z wiekiem (szybciej przyrasta tkanka tłuszczowa)
- gen otyłości, hormon lektyna odpowiada za ośrodek sytości w podwzgórzu.
- Bilans dodatni - nadwyżki energetyczne odkładające się w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do generowania nadwagi i otyłości (np. zwiększenie bilansu przeciętnie o 3% prowadzi do zwiększania masy ciała o 3-4kg w ciągu roku)
a) Nadwaga - nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej [ wikipedia ].
- Gdy wskaźnik BMI przekroczy 25 punktów (powyżej 40 pkt. jest otyłość kliniczna, a poniżej 19 pkt. niedożywienie).
- Nadwaga wynika z uwarunkowań genetycznych, ale również z uwarunkowań społeczno-kulturowych (nieprawidłowe nawyki żywieniowe - np. preferuje się różne diety - mogą być one złe, zwłaszcza w nadmiarze np. nadwyżka tłuszczów zwierzęcych);
- Z nadwagą związane są:
Hipercholesterolemia - podwyższone powyżej normy stężenie cholesterolu w osoczu krwi [ wikipedia ].
Hiperlipidemia - zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi [ wikipedia ].
b) Otyłość - patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Stwierdzono, że otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby, w tym choroby układu krążenia , cukrzycę typu 2 , obturacyjny bezdech senny , niektóre typy nowotworów , zapalenie kości i stawów i dlatego też skraca oczekiwaną długość życia . Wyjątkowo duża otyłość prowadzi do niepełnosprawności [ wikipedia ].
- Przyczyny: przejadanie się, czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, czynniki biologiczne, czynniki farmakologiczne, czynniki psychologiczne [ wikipedia ]
- cukrzyca typu 2 - u dorosłych; spowodowana tym, że organizm jest otyły, ciągle dostarczana jest glukoza i wydzielana insulina - w pewnym momencie receptory nie działają tak, jak należy i insulina nie daje rady usunąć cukru (cukrzyca typu I występuje u dzieci, jest to efekt defektu komórek trzustki)
- otyłość typu prostego - spowodowana przez nadwyżki żywieniowe, które muszą się gdzieś odłożyć
- tycie następuje w typie gruszki (charakterystyczny dla kobiet; nie wpływa na chorobę niedokrwienna serca) i jabłka (charakterystyczny dla mężczyzn; wpływa negatywnie na chorobę niedokrwienna serca)
- nadmierne przekarmianie dzieci w wieku do 2 lat - prowadzi do proliferacji, czyli mnożenia się komórek i tendencji do otyłości


(…)


Po 1/5 PPM - zużywana przez serce, nerki i wątrobę
Pozostałe 40% PPM - zużywana przez inne narządy
5. Cukrzyca - cukier u cukrzyka jest szkodliwy, gdyż wchodzi w związek (wiąże się) z białkami - czyli występuje efekt glikacji (proces nieenzymatycznego przyłączania się heksoz, głównie glukozy, do wolnych grup aminowych białek. Jest fizjologicznym procesem determinującym ich starzenie. Nasila…
… się ilość estrogenów - a estrogen jest ważny w mineralizacji kości.
- Najczęstszym złamaniem (u kobiet) jest złamanie szyjki kości udowej.

…. Jest to również powikłanie niektórych chorób metabolicznych, np. zespołu policystycznych jajników. Najczęściej leczy się ją poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej oraz zalecenie zmiany diety (wikipedia)]
6. Osteoporoza (rzeszotowienie kości) - stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz