Otoczenie zarządzania zasobami

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Otoczenie zarządzania zasobami - strona 1 Otoczenie zarządzania zasobami - strona 2

Fragment notatki:

Wpływ otoczenia:
Należy sobie uświadomić, że jeżeli zejdziemy na dół, do każdej firmy, będziemy starali odnosić nasze rozważania do firmy, musimy pamiętać, że ta firma funkcjonuje w otoczeniu. To otoczenie jest jej najbliższe, ale także występuje otoczenie o ogromnym zasięgu, którego wpływy niewątpliwie decydują o tym, co się dzieje w firmie. Nie można mówić o firmie, nie mówiąc w oderwaniu od tego co się dzieje w szerokim otoczeniu tej firmy, w rozumieniu innych firm, regionu, kraju, Europy i Świata. Nie można tego oddzielać, tylko trzeba to łączyć i zdawać sobie sprawę z wielości tych wpływów.
 
Polska ma bardzo niewielki wzrost gospodarczy. Jest to tzw. wzrost gospodarczy bezzatrudnieniowy. Polska dzisiaj żyje w stagnacji, region Łódzki również. Cały czas ubywa ludzi, pracowników i firm. Bezrobocie rośnie. Łódź ma najwyższą stopę bezrobocia spośród dużych miast w Polsce. W najgorszej sytuacji są grupy wiekowe 15 - 24 i 25 - 34 lat (razem 60% ogółu bezrobotnych). Spada wskaźnik zatrudnienia, czyli zwiększa się liczba ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy. Zwiększa się natomiast wskaźnik aktywności zawodowej, czyli grup osób, które są gotowe do podjęcia pracy. Jest to związane ze skolaryzacją. Nasycenie ludzi z wyższym wykształceniem jest coraz wyższe. Prawie 80% bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku.
 
Patrząc na problematykę zarządzania ludźmi nie wolno nie mówić o tym, że są regiony kraju, gdzie sytuacja jest w miarę dobra, a są regiony w sytuacji beznadziejnej.
 
Ubóstwo jest to ta sytuacja, kiedy nas na nic nie stać. Jest to podstawowe zaspokojenie głodu. Ta stopa ubóstwa się powiększa, teraz sięga 8 - 9%. Ponad 60% społeczeństwa polskiego żyje poniżej minimum socjalnego. Minimum socjalne jest to koszyk w który wkładamy to, co jest nam potrzebne do życia - ubranie, jedzenie, kultura, czynsz, dojazd itd.
 
Każdy z nas, bez względu na to, gdzie się znajduje, czy to będzie nasza instytucja, komórka organizacyjna, czy branża, czy też kraj, to decydenci powinni zawsze odpowiadać sobie na podstawowe pytania, czyli:
Gdzie my faktycznie jesteśmy? Jaka jest diagnoza sytuacji? Co my faktycznie mamy? Na jakim poziomie się znajdujemy? Jeśli chodzi o kraj, to jesteśmy w sytuacji, która pozostawia wiele do życzenia. Mamy duże zasoby coraz lepiej wykształconych kadr. Mamy wspaniałe zasoby ludzkie, które nie mogą być dalej marnotrawione. Nie wolno marnotrawić zdolności, talentów ludzkich.
My funkcjonujemy w określonym otoczeniu. Otoczenie, które odnosi się bezpośrednio do firmy, odnosi się do regionu, do danej branży, która funkcjonuje w danym kraju, w Europie, w Świecie. W związku z tym każdy poważny decydent, bez względu na to na jakim szczeblu się znajduje, musi sformułować swoje cele -  ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz