Oszustwo

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oszustwo  - strona 1

Fragment notatki:

OSZUSTWO ( Art. 286 ) Typ podstawowy: 1) sprawcą może być każdy,
2) doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem,
NIEKORYZSTE ROZPORZĄDZENIE MIENIEM- zachowanie, które w oczach przeciętnego obywatela stanowi przysporzenie sobie straty majątkowej. 3) w określony sposób- za pomocą a) OSZUSTWO CZYNNE
-wprowadzenia jej w błąd albo Np. sprzedawca zapewnia, że pierścionek jest ze złota, a jest wytworzone z żółtego materiału imitującego złoto.
Nie jest wprowadzeniem w błąd reklamowanie towarów lub usług, pod której wpływem adresat reklamy nabywa towar lub usługę, jeżeli rozważny obywatel rozpoznałby ofertę nabycia towarów lub usług, która ta oferta nie jawi się jako wprowadzanie w błąd.
Nie jest wprowadzeniem w błąd umieszczenie informacji w salonie gier losowych- "tu jest umieszczony 1 mln"- jeśli rzucisz 1 zł do automatu- przeciętny obywatel rozpoznałby informację o charakterze reklamy.
A czy wprowadzeniem w błąd jest telefon "wygrał pan właśnie pobyt w hotelu Imperial w Zakopanem". Klient dzwoni, firma marketingowa oferuje wysłanie kuriera, któremu płaci się połowę kwoty, nie informując o wysokich kosztach pośrednictwa? Klient się zgadza. Na firmie ciążył obowiązek informacji, co zrobiłby przeciętny obywatel, wobec tego, że praktyki takie pojawiają się stosunkowo od niedawna. A jeśli klient odmówiłby- to usiłowanie popełnienia przestępstwa? b) OSZUSTWO BIERNE
- wyzyskania błędu, w którym tkwi pokrzywdzony
Nabycie przez sprawcę cennego obrazu od właściciela, który tkwi w błędzie, że jest kopią, a w rzeczywistości jest oryginałem, jeśli nabywca zapłaci cenę za kopię, wiedząc, że jest oryginałem.
- wyzyskanie niezdolności do należytego podejmowania przedsiębranego działania,
4) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej
albo:
2) żądanie korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Typ uprzywilejowany: - wypadek mniejszej wagi.
Zagrożenie: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności do lat 2.
Zasada: ścigane z oskarżenia publicznego
Wyjątek- jeśli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa- na wniosek pokrzywdzonego.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz