Ośrodkowy układ nerwowy - Mózgowie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ośrodkowy układ nerwowy - Mózgowie - strona 1 Ośrodkowy układ nerwowy - Mózgowie - strona 2 Ośrodkowy układ nerwowy - Mózgowie - strona 3

Fragment notatki:

Ośrodkowy układ nerwowy
Stanowi centrum koordynacji czynności życiowych organizmu, tu docierają ostatecznie wszystkie informacje zebrane za pośrednictwem narządów zmysłów ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, oraz zapadają decyzje dotyczące sposobów reagowania na te informacje. Istotna role pełnia neurony OUN gdyż modyfikują pobudzenia docierające i wychodzące z nich, ale jednocześnie rozdzielają otrzymane i generowane przez siebie impulsy, co warunkuje prawidłowy przepływ informacji w naszym ciele.
OUN dzieli się na:
- mózgowie
~mózg (kresomózgowie i międzymózgowie)
~pień mózgu (śródmózgowie, rdzeń przedłużony i most)
~móżdżek
- rdzeń kręgowy
OUN jest chroniony przez kości czaszki i kręgosłup, oraz dodatkowo przez trzy błony łączno-tkankowe nazywane oponami mózgowo-rdzeniowymi. Najbardziej zewnętrzna to opona twarda (inaczej twardówka), która jest okostną jamy czaszki i kanału rdzeniowego, pełni przede wszystkim funkcje ochrony mechanicznej. Opona środkowa-pajęczynówka, nazwę swa zawdzięcza licznym wystającym z jej powierzchni włóknom łączno-tkankowym, które łączą ją z innymi oponami. Pełni również funkcje ochrony mechanicznej. Ostatnia to opona miękka czyli naczyniówka, bezpośrednio pokrywa powierzchnię mózgowie i rdzenia kręgowego, silnie ukrwiona co wpływa na pełnioną przez nią funkcję odżywczą. Dodatkowo ochrania rdzeń kręgowy przed wstrząsami i urazami mechanicznymi.
Płyn mózgowo-rdzeniowy wypełnia jamę podpajęczynówkową mózgowia i rdzenia kręgowego, komory mózgu i kanał środkowy rdzenia. Powstaje w sieci naczyń włosowatych zwanych splotem naczyniówkowym, który tworzą naczynia w oponie miękkiej rozgałęziającej się następnie do kory. Wspólnie z pajęczynówką stanowi barierę krew-mózg pomiędzy krwią a płynem mózgowo-rdzeniowym tj. pełni funkcje ochronna- powstrzymuje wnikanie substancji szkodliwych z krwi do mózgu. Powstaje on na skutek przesączania się wody i pewnych składników z osocza krwi np. glukozy, białka, soli mineralnych gł. Chlorku sodu. Płyn ten znajduje się w stanie ruchu: z komór mózgowych przedostaje się naczyniami do jamy podpajeczynówkowej a stamtąd wchłaniany jest ponownie przez duże zatoki żylne w oponie twardej. Pełni on następujące funkcje: chroni przed urazami, amortyzuje wstrząsy, odpowiada za równomierny rozkład ciśnienia w jamie czaszki gdy zwiększa się dopływ krwi do mózgu następuje przesunięcie odpowiedniej ilości płynu do kanału kręgowego; stanowi środowisko dla wymiany substancji odżywczych oraz produktów wymiany materii na poziomie krew-mózg.
Funkcje pnia mózgu:
- przewodzi impulsy do kresomózgowia
- stanowi siedzibę odruchów i instynktów, wrodzonych przekazywanych genetycznie reakcji nerwowych na określone bodźce co umożliwia adaptacje do środowiska i kontrole najważniejszych funkcji organizmu


(…)

…: kontrolujące prace narządów wew., wpływające na całość działania autonomicznego układu nerwowego, ponadto głodu i sytości, pragnienia, agresji i ucieczki, termoregulacji, a w nim ośrodki utraty ciepła + ośrodek zachowania i produkcji ciepła, które wrażliwe SA na temperaturę przepływającej krwi, lub impulsy zimna i ciepła ze skóry. Następny ośrodek to rozrodczy, który wyzwala popęd płciowy. U kobiet powoduje…
… równowagi i zborności współruchów. Odchodzą od niego nerwy czaszkowe unerwiające między innymi gałkę oczną.
Most Varola-łączy śródmózgowie i korę mózgową z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym. Przenosi impulsy z jednej półkuli na drugą, co umożliwia koordynację ruchów prawej i lewej części ciała.
Rdzeń przedłużony-jest częścią mózgowia położoną najbardziej z tyłu. Ponieważ jest on bezpośrednim przedłużeniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz