Osobowość społeczna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osobowość społeczna - omówienie - strona 1 Osobowość społeczna - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Osobowość społeczna  kojarzy nam się z psychologią; przyswojona kultura. Człowiek, który się wychowuje poza społeczeństwem będzie wychowany w sposób jaki otacza go środowisko. Środowiska wpływa na wychowanie.
Osobowość społeczna - zespół trwałych cech jednostki wpływających na jej postepowanie wyrastający na podbudowie cech biologicznych i psychicznych (natura ludzka) a pochodzących z wpływu kultury i struktury zbiorowości, w których jednostka została wychowana i w których uczestniczy. Elementy osobowości społecznej :
Kulturowy ideał osobowości - wzór, model, forma do której dążymy w życiu aby ukształtować członków społeczeństwa jako prawnych obywateli np. honor rycerski Role społeczne - kształtują nasze zachowanie
Jaźń subiektywna - zespół wyobrażeń który każdy z nas posiada o sobie, tworzony na podstawie tego jak nas odbiera otoczenie. Czasem powoduje to, że mamy kompleksy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, kiedy ta jaźń się kształtuje. W okresie wczesnego dzieciństwa (1-4 lata).
Jaźń odzwierciedlona -- zespół wyobrażeń których tworzymy o sobie, jak naszym zdaniem odbierają nas inni ludzie - nasza refleksja
Typologie osobowości: Temperament ludzi -Hipokrates:
Sangwinicy Melancholicy - mało uczuciowa Choleryk - bardzo pobudliwa, ale mało wytrwała w działaniu
flegmatyk introwertycy - ludzi, którzy łykają problemy do siebie, są zamknięci w sobie
ekstrawertyk - otwarta postawa zewnętrzna, wybuchowa
budowa ciała
wygląd zewnętrzny (astenik - wysoko osoba; technik - mała osóbka)
postawa -- gotowość jednostki do reagowania w określony sposób na odpowiednie obiekty jakimi mogą być zarówno przedmioty materialne jak i idee. Komponent poznawczy -- wiedza, która może być podparta faktami, w jaki sposób poznajemy otaczającą nas rzeczywistość.
Komponent emocjonalny - odnosi się do wyższych uczuć, ale też ich przeciwieństw np. złości. Komponent behawioralny -- nasze reakcje na rozmaite bodźce Elementy, które kształtują nasze postawy : czynniki informacyjne - ktoś odbiera cos od innych ludzi
czynniki sterujące -nakłaniamy aby ktoś się zachował w odpowiedni sposób
czynnik emocjonalny - emocje bardzo głębokie np. reklama rodzaje postaw:
postawa konformistyczna -- poglądy zgodne z normami akceptowanymi w danym kręgu społeczeństwa postawa nonkonformistyczna -- w sposób zamierzony występujemy przeciwko normą, które gdzieś tam występują ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz