Osobowość prawna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osobowość prawna - omówienie  - strona 1 Osobowość prawna - omówienie  - strona 2 Osobowość prawna - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Osobowość prawna
W II RP kościół katolicki miał publiczną osobowość prawną jako całość. Biorąc pod uwagę zapisy w Konkordacie z 1925r., z tego powodu, że Konkordat został jednostronnie zerwany, w 1945r., z powodów zupełnie błahych, powoływano się na fakt, iż nominowano na biskupów archidiecezji poznańskiej osoby pochodzenia niemieckiego, czy o niemieckich nazwiskach. W Konkordacie był zapis, że nie będących Polakami na rządzących diecezjami, archidiecezjami, może stolica apostolska odwołać i zerwać kontrakt. Dlatego bez mała był to pretekst, żeby konkordat zerwać, skutkiem czego była próżnia prawna. W ustawie indywidualnej z 1989r., kościół katolicki jako całość, osobowości prawnej nie uzyskał. Strony [ustawa o stosunku państwa do kościoła katolickiego, jej treść podlegała konsultacji między stroną rządząca a zespołem z ramienia kościoła katolickiego Episkopatu Polski] nie uzyskał kościół katolicki osobowości publiczno-prawnej jako całość. Jedynie, czy też aż na tamte czasy wedle art. 2 ustawy indywidualnej, co korespondowało z art. 19 ust. 2 pkt. 4 ustawy o gwarancjach, że Kościół katolicki cieszy się autonomią, niezależnością. Zasada która później jest rozwijana w różnych aktach prawnych, ma teraz szersze znaczenie, a jeżeli wówczas. Autonomia w znaczeniu rządzenia się własnym pionem, art. 2 ustawy indywidualnej, w nawiązaniu do art. 19 ustawy o gwarancjach i podobnież niezależność w wykonywaniu swoich funkcji. Wszystkie inne kościoły i związki wyznaniowe, które uzyskiwały regulację indywidualne po 1989r., albo też związki wyznaniowe których regulacje z czasów II RP, wszystkie one w taki lub inny sposób miały przyznaną publiczną osobowość prawną. W treści ustaw indywidualnych, jest zapis, że „ Kościół jako całość, oraz poszczególne jednostki takie czy inne maja osobowość prawną „. Także regulacje uznane z czasów II RP, jak np., Rozporządzenie Prezydenta RP z 1928r., dotyczące wschodniego kościoła staro obrzędowego [ oderwał się od cerkwi rosyjskiej XIX / XX w., ] Kościół ten miał jako całość osobowość publiczno-prawną . Aż do podpisania Konkordatu i ratyfikowania do 1998r., jako całość kościół katolicki nie miał publicznoprawnej osobowości, luka prawna istniała od 1945r., do roku 1998r., Art. 4 Konkordatu, kościół jako całość będzie miał osobowość prawna . RP uznaje osobowość prawną kościoła katolickiego. RP uznaje również osobowość prawną wszystkich instytucji kościelnych, terytorialnych czy też personalnych. Które uzyskały taka osobowość na podstawie przepisów prawa kanonicznego. Władze kościelne, stosowały powiadomienia kompetentnych organów państwowych. Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego.

(…)

… prawa. Problemy jakie pojawiają się na styku prawa państwowego i kanonicznego. Zezwolenie na wycięcie drzewa rosnącego na terytorium cmentarza wyznaniowego, parafii rzymskokatolickiej, a proboszcz wycina 100-letnie drzewo. Nie może ingerować z punktu widzenia prawnego Biskup diecezjalny, może on jedynie w trybie upomnienia nieformalnego i rozmowy, nakłaniać do takiego lub innego działania. Ale nie ma on nad nim władzy w znaczeniu prawa państwowego. Wykaz osób prawnych kościoła katolickiego w Polsce, są te które maja charakter ogólnopolski i te które maja charakter terytorialny, personalny oraz mieszany. Osoby prawne które maja zasięg ogólnopolski, wynika to z treści art., 6 ustawy indywidualnej, są to: Konferencja Episkopatu Polski z jej organami [prezydium, radą główną, i sekretariatem] Konferencje wraz z jej organami jest osobą prawną kościoła katolickiego ma osobowość prawną tak wobec prawa kanonicznego jaki i wedle prawa państwowego.
Konferencja Episkopatu Polski tak jak inne Konferencje Episkopatu jest tworem prawa łacińskiego. W prawie katolickim wschodnim nie ma Konferencji Episkopatu. W skład Konferencji Episkopatu wchodzą : biskupi, diecezjanie pewnego terytorium III RP, oraz równi z nimi prawa…
… te w analogii legis nie uzyskiwały by w identyczny sposób osobowości prawnej wedle prawa polskiego.
Hipotetycznie rzecz biorąc, jeżeli na terytorium III RP., erygował by papież nową eparchię wschodnią obrządku ormiańskiego, bądź bizantyjsko słowiańskiego urządzając na nowo podział administracyjny kościoła katolickiego w Polsce, że ona w drodze powiadomienia przez nuncjaturę apostolską nie uzyskała…
…. Mają one charakter powszechny. Natomiast charakter krajowy będą miały te które są pozywane przez Konferencję Episkopatu Polski, albo Biskupa Diecezjalnego, albo też inną władzą kościelną. Nabycie osobowości prawnej następuje na podstawie art. 10 ustawy indywidualnej i ażeby osobowość prawną uzyskać potrzebny jest wniosek adresowany do ministra spraw wewnętrznych i administracji, w którym wnosi się o uzyskanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz