„Systematyka organów pomocniczych Wspólnot Europejskich” W ramach Wspólnot Europejskich funkcjonuje kilkadziesiąt stałych organów o charakterze pomocniczym. Cechuje je duże zróżnicowanie pod wieloma względami: struktury, statusu prawnego, stopnia zależności od głównych organów Wspólnot, czy też roli w procesie podejmowania decyzji.
Niektóre z nich mają dość duże znaczenie, inne natomiast wykonują zadania o charakterze konsultatywnym. Do najważniejszych organów pomocniczych należy: Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów.
KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY Powstał w 1957 roku na mocy Traktatu Rzymskiego jako wspólny organ dla trzech Wspólnot Europejskich. Od początku był uznawany jako organ pomocniczy instytucji Wspólnot Europejskich. Jest to organ pomocniczy Rady i Komisji o charakterze doradczym (art.7[4]§2, art.257 [193] ust.1 TWE) .
Komitet Ekonomiczno - Społeczny to organ kolegialny o charakterze profesjonalno-reprezentacyjnym, czego dowodzi jego skład.
Skład: Zgodnie z art.257[193] ust.1 TWE Komitet składa się z przedstawicieli różnych kategorii życia gospodarczego i społecznego, zwłaszcza z: producentów, rolników, rzemieślników, przewoźników, pracowników najemnych, kupców, wolnych zawodów oraz z opinii publicznej.
Komitet tworzy 3 grupy:
- I grupa - pracodawcy (członkowie z prywatnych i publicznych sektorów przemysłowych, małe i średnie przedsiębiorstwa, izby handlowe, a także przedstawiciele handlu hurtowego i detalicznego, bankowości i ubezpieczeń, transportu i rolnictwa)
- II grupa - pracobiorcy ( reprezentuje zatrudnionych wszystkich kategorii, od pracowników fizycznych po kadrę kierowniczą, - III grupa - przedstawiciele „różnych interesów”( organizacje pozarządowe, organizacje rolnicze, rzemiosło i ludzi wolnych zawodów, spółdzielnie i zrzeszenia o charakterze niezarobkowym, organizacje konsumenckie i na rzecz ochrony środowiska, naukowe i akademickie społeczności i stowarzyszenia reprezentujące rodzinę, kobiety i niepełnosprawnych)
Jest to, więc organ reprezentacji branżowej, czy zawodowej.
Traktat z Nicei, miał przygotować UE pod względem instytucjonalnym do jej rozszerzenia o kolejne 12 państw, rozszerzył do 25 państw (317 członków), a po wstąpieniu Rumunii i Bułgarii Komitet będzie liczył 344 członków wyłonionych z państw członkowskich proporcjonalnie do potencjału demograficznego danego państwa. Podział będzie następujący:
24 członków- Niemcy, Francja, Włochy, Wlk. Brytania;
21 członków- Hiszpania, Polska;
15 członków- Rumunia;
(…)
… następujących dziedzin życia społecznego i gospodarczego UE:
( rolnictwo, swobodny przepływ osób, rynek wewnętrzny, spójność ekonomiczna i społeczna, polityka społeczna i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, ochrona środowiska naturalnego, badania naukowe i rozwój).
Konsultacja jest fakultatywna w przypadkach, w których Traktat nie przewiduje konsultacji obligatoryjnych, a Rada lub Komisja uznają…
… Wspólnotę Europejską oraz Statut ESBC (Europejski System Banków Centralnych)i EBC dołączony w formie protokołu do TWE jako jego integralna część.
W skład ESBC ( art.107ust.1 TWE) wchodzą EBC oraz narodowe banki centralne państw członkowskich, niezależnie od tego czy przyjęły one euro. Wspólną walutę euro przyjęło 12 państw członkowskich (Belgia, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy…
… lat z możliwością reelekcji. Rada większością kwalifikowaną przyjmuje zaproponowaną listę. Na mocy Traktatu Nicejskiego, muszą oni także posiadać mandat od reprezentowanych przez siebie władz lub być przed nimi odpowiedzialnymi politycznie.
Administrację Komitetu tworzy Sekretariat Generalny. Kierowany jest przez Sekretarza Generalnego, wybieranego przez prezydium na okres 5 lat większością 2/3 głosów. Członkowie…
… niż m-ąc), gdy upłynie można podejmować działania bez opinii.
Komitet Regionów zbiera się na sesjach plenarnych generalnie 5 razy do roku.
Istotną rzeczą jest to, że opinie Komitetu Ekonomiczno - Społecznego i Komitetu Regionów nie są wiążące.
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH (Ombudsman)
Urząd Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich został ustanowiony mocą Traktatu o Unii Europejskiej. Podstawy prawne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)