Organy główne ONZ Zgromadzenie ogólne (organ w którym są reprezentowane wszystkie państwa członkowskie)
Rada bezpieczeństwa (j/w - 15 państw w tym 5 stałych członków (USA, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania) i 10 zmiennych członków) (statut stanowi, że państwa członkowskie są zobowiązane do przestrzegania decyzji Rady Bezpieczeństwa)
Rada gospodarczo-społeczna (ECOSOC) - 54 państwa. Praca gospodarczo społeczna, ochrona zdrowia, ochrona pracy, praca społeczna.
Rada powiernicza - w praktyce już nie funkcjonuje
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) - 15 sędziów. Międzynarodowy sąd dla państw.
Sekretarz Generalny Sekretariatu (aktualnie jest nim BAN KI-MOON)
Źródła prawa: Konstytucja
Ratyfikowane umowy międzynarodowe za uprzednią zgodą parlamentu
Ustawy
Inne umowy ratyfikowane Rozporządzenia
moc obowiązująca (czy konkretna norma prawna obowiązuje, wszystkie z taką samą mocą - obowiązuje lub nie obowiązuje) i moc prawna (siła prawa, np. konstytucja vs ustawa - jeden akt prawny jest ważniejszy od innego)
Zobowiązania z karty praw podstawowych mają pierwszeństwo przed innymi umowami międzynarodowymi.
ius cogens - normy bezwzględnie obowiązujące albo normy imperatywne. Normy przyjęte i uznane przez międzynarodową społeczność państw jako całość (całość państw, nie norm) za normy od których żadne odstępstwo nie jest dopuszczalne, i które mogą być zmienione jedynie przez późniejszą normę prawa międzynarodowego o takim samym charakterze. (art. 53) Umowa międzynarodowa sprzeczna z ius cogens jest nie ważna. przykłady ius cogens :
zakaz agresji
zakaz niewolnictwa
zasada wolności morza otwartego
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)