Organizacje i zarządzanie - wprowadzenie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacje i zarządzanie - wprowadzenie - strona 1 Organizacje i zarządzanie - wprowadzenie - strona 2

Fragment notatki:

Zainteresowanie organizacją i zarządzaniem przez różne dziedziny wiedzy
Nauki o zarządzanie - funkcje przedmiot badań, podejście, funkcje deskrypcyjne, eksplanacyjne, prognostyczne a praktyczne.
Organizatologia - Kast i Rosenzweig
Dżungla teorii organizacji
Nauki organizacyjne a nauki polityczne i nauki o administracji
Polityka - świat organizacji, zarządzania -cały świat I POLITYKA! podlega organizacji.
Istnieje luka organizacyjna - tj. pogląd, że ludzie, którzy zajmują się polityką w zbyt małym stopniu rozumieją, że ich praca powinna być zorganizowana.
W coraz większych stopniach w partii zaczęli odgrywać `zawodowi politycy', tj. ci, którzy żyli z polityki. I wszyscy walczyli o politykę. Micheel niemiecki badacz stwierdził to, właśnie wykształcenie się polityków reelekcyjnych… Michels: „żelazne prawo oligarchizacji”: zjawisko pojawiania się oligarchii organizacji są charakterystyczne dla wszystkich organizacji, wszędzie…
Przyczyna: masy są nieprofesjonalne. Im bardziej wzrasta potrzeba na profesjonalne przywództwo, tym mocniej będą wzmacniać się systemy oligarchiczne. „Wyodrębnianie się elity”, która żyje z tego, że żyje z profesjonalnego sprawowania władzy. Organizacje mają wymiar polityczny. )HHMMM(. Stado istnieje dotąd, dopóki potrafi rozwiązać problem pierwszości dziobania.
Czyli - potrzebna jest organizacja. Polityka W przypadku zasobów, kiedy jest ich deficyt musi istnieć władza, organizacja która redystrybuuje dobra. Każdy ma określone interesy, trzeba to odpowiednio zorganizować. Interesy są różne i bywa, że sprzeczne… Trzeba to wszystko poorganizować ;:D.
Zjawiska organizacyjne w polityce tj. walka o władzę, świnie itp. To zjawiska naturalne. Co jednocześnie jest dowodem na to, że jest to organizacja. Polityka jest procesem organizacji życia społecznego. Politycy są różni, jedni są ćpunami władzy, Inni to idealiści. Z zamachów stanu, wszelkiego chaosu wynika pewien porządek - ZORGANIZOWANY PORZĄDEK (Finalnie). Władza musi być władzą! Polityka i władza dążyła do tego, żeby uwolnić się od politycznej kontroli. Ludzie są manipulowani… Kolejny wniosek: mechanizm rozstrzygania znajduje się `poza' tym mainstreamowym pojmowaniem polityki. Politycy i biznesmeni mieszają się.
Im wyższy szczebel tym trudniej się tam dostać - proste. Organizacja „Państwa” może żądać życia, powołując np. do wojska, żadna inna organizacja nie ma tej możliwości… :-O Faktycznie… Państwo jest ogromnie silną organizacją. Wojna w Iraku - tak naprawdę była prywatna…  Skorzystało wojsko, przedsiębiorstwa wojskowe, korporacje naftowe. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz