To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Związek teorii i argumentów z politykami i instytucjami oraz rola idei w kierowaniu rozwojem polityki są niezwykle ścisłe.Obiektywne warunki rzadko sa na tyle ważne i jednoznaczne, żeby określać program polityki, bądź narzucać określoną odpowiedź przez politykę.Wynika z tego, że właściwe objaśnieniepolityki musi w takim samym stopniu uwzglednić teorie i idee, co technike i ekonomię.Należy mieć świadomość racjonalistycznego błedu,przekonania, ze teoria i idee same w sobie są wystarczajaco potężne, aby wyznaczac bieg wydarzeń, a także interpretowania formułowania polityk jako czysto intelektualnego przedsięwzięcia.Wszystkie ważne polityki wymagają dokonywania wyborów politycznych i moralnych w kontekście określonym przez normy, przekonania, cele i naciski inne niz te, które występują w środowisku naukowym.
Przykłady: • Prezydent Roosvelt nie musiał uczyc się o wydatkach rządowych od Keynesa.
• Poglądy Keynesa na tyle zdominowały jednak myślenie ekonomistów i polityków, ze ekspansywana polityka fiskalna stała sie fundamentem liberalnej polityki gospodarczej na kilka dziesięcioleci.
• W latach 50 problem ubóstwa miał duze znaczenie w amerykanskiej świadomosci społecznej. W latach 60 przy nieznacznych zmianach poziomu i dystrybucji dochodu, stał się ważną częścią polityk publicznych.Nowym elementem było pojawienie sie intelektualnej zgody co do strukturalnych przyczyn ubóstwa.
To co polityczne, wykonywalne w danych ograniczeniach, a nawet same ograniczenia zależy od granic społecznej wiedzy i związku między powszechnie wyznawanymi wartościami a aktualna polityką.
Przełomy w polityce na dużą skalę, są możliwe dopiero po wcześniejszym ukształtowaniu opinii publicznej tak, by przyjęła nowe idee i nowe koncepcje interesu publicznego. - Walter Heller.
Znaczenie metapolityki
Powiązanie idei i rezaultatów nie dotyczy tylko analizy polityki. Analogiczną sytuację dostrzegamy podczas analizy prawa. System prawa obejmuje nie tylko instytucje, zasady i decyzje prawne ale również to co mówi ustawodawca, sędziowie czy uczeni.Między instytucjami a teorią prawa istnieje związek dialektyczny : teoria opisuje i ocenia instytucje, które bez niej ( teorii) byłyby chaotyczne i niezorganizowane, staja się określone i usystematyzowane oraz przekształcone przez wywód prawny.
Harold Bergman : " Prawo zawiera w sobie naukę prawa, metaprawo, poprzez które może być analizowane, jak i oceniane"
Podobnie jak w prawie, w innych rodzajach działalności profesjonalnej standardy arumentacji, kryteria ewaluacyjne, cele profesjonalne i racjonalne ideały także powstaja rozwijają się i sa udoskonalane w świetle działań sądowych, wyjaśniajacych,praktycznych działań w które zaangażowani sa naukowcy, prawnicy i inni racjonalni rzemieślnicy.
(…)
… nakazane prawem, a nie zapisane w umowie,zas system umiarkowanie redystrybucyjny na korzyść ubezpieczonych z dużą rodziną lub osób starszych w momencie wprowadzenia systemu
• w latach 50 i 60 sformułowano zasade ubezpieczeń społecznych w oparciu o zaistniały problembraku opieki zdrowotnej
• główna strategia negatywna odrzuca zasadę ubezp.prywanego ale takze sprzeciwia sie pomocy publicznej, ocenom…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)