Organizacja i tryb funkcjonowania Sejmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 2233
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja i tryb funkcjonowania Sejmu - strona 1 Organizacja i tryb funkcjonowania Sejmu - strona 2 Organizacja i tryb funkcjonowania Sejmu - strona 3

Fragment notatki:

Organizacja i tryb funkcjonowania Sejmu *Organy Sejmu Organami Sejmu są: Marszałek Sejmu Prezydium Sejmu Konwent Seniorów Komisje sejmowe Czyli do grona organów Sejmu nie zalicza się wicemarszałków, którzy nie posiadają własnych, wyodrębnionych kompetencji. Liczbę wicemarszałków każdorazowo określa sam Sejm swoją uchwałą. Są oni wybierani( podobnie jak Marszałek) bezwzględną większością głosów w głosowaniu imiennym, na wniosek co najmniej 15 posłów. Instytucja Marszałka- Seniora - powoływany jest przez Prezydenta RP jego postanowieniem spośród najstarszych wiekiem posłów i przewodniczy obradom Sejmu na pierwszym jego posiedzeniu. Marszałek-Senior przeprowadza też złożenie ślubowania poselskiego oraz wybór Marszałka Sejmu.
Do zadań wybranego Marszałka Sejmu należy: - stanie na straży praw i godności Sejmu - reprezentowanie Sejmu - zwoływanie posiedzenia Sejmu - przewodniczenie obradom Sejmu - czuwanie nad tokiem i terminowością prac Sejmu i jego organów - kierowanie pracami Prezydium Sejmu i przewodniczenie jemu - zwoływanie Konwentu Seniorów i przewodniczenie jego obradom - nadawanie biegu inicjatywom ustawodawczym, uchwałodawczym i wnioskom skierowanym do Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu(PS) - sprawowanie pieczy nad spokojem i porządkiem w Sejmie i na obszarze do niego należącym - prowadzenie spraw z zakresu stosunków z Senatem - powoływanie i odwoływanie Szefa Kancelarii Sejmu, po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich - powoływanie i odwoływanie z-pców Szefa Kancelarii Sejmu po zasięgnięciu opinii Szefa Kancelarii Sejmu.
MARSZAŁEK SEJMU Marszałek Sejmu jest tym samym jednoosobowym, wewnętrznym, kierowniczym organem Sejmu. Kandydaci na stanowiska marszałków i wicemarszałków w obu izbach parlamentu są zobowiązani złożyć z chwilą wyrażenia zgody na kandydowanie oświadczeń o tym , że nie pracowali, nie pełnili służby, nie byli świadomymi i tajnymi współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Kadencja Marszałka, tak jak kadencja wicemarszałków i samego Sejmu, wygasa w dniu poprzedzającym dzień zebrania się Sejmu nowej kadencji.
PREZYDIUM SEJMU Jest wewnętrznym, kolegialnym organem, pomocniczym i doradczym wobec Marszałka Sejmu ( w Senacie podobnie). W jego skład wchodzi Marszałek i wicemarszałkowie. Ustala plany prac Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, ustala tzw.:
Tygodnie posiedzeń z wyprzedzeniem co najmniej 3miesięcznym Dokonuje wykładni Regulaminu Sejmu po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich


(…)

… organami Sejmu. Ich zadaniem jest rozpoznawanie i przygotowywanie spraw stanowiących przedmiot prac Sejm, wyrażanie opinii w sprawach przekazanych im przez plenum Sejmu, przez Marszałka, albo przez Prezydium Sejmu oraz pomaganie Sejmowi w jego działalności kontrolnej w zakresie określonym przez Konstytucję i ustawy.
Sejm powołuje na okres swojej kadencji komisje stałe oraz może powoływać ad hoc komisje…
… wyborczej.
Do stałych komisji, posiadających największe znaczenie i specyficzny zakres uprawnień odbiegających od uprawnień innych komisji, zaliczyć można:
Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej
Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Komisję ds. Oświadczeń o Stanie Majątkowym( w Sejmie V kadencji jest to Komisja Etyki Poselskiej)
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich
Komisję do Spraw Służb
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz