Organizacja czasu pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja czasu pracy - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

ORGANIZACJA CZASU PRACY
Wykorzystanie czasu jest jednym z ważniejszych, a jednocześnie trudniejszych zadań każdego człowieka. Sukces w znacznej mierze zależy od jakości działania, którego ważnym elementem jest dobra organizacja czasu.
CZAS jest wartościowym, szczególnym zasobem, który wraz z upływem lat staje się coraz bardziej deficytową wartością. Często czas jest marnotrawiony, co pokazuje, że nie umiemy planować i organizować czasu… Złą organizacja aktywności i odpoczynku, nieumiejętność właściwego wykorzystania czasu adekwatnie do potrzeb i możliwości w każdej fazie życia to straty nie do odebrania.
TRUDNOŚCI Z WŁAŚCIWĄ ORGAZNIZACJĄ CZASU
Gdy zaczynamy pracę, mogą pojawić się zewnętrzne i wewnętrzne zdarzenia, których się nie spodziewamy. Wiele osób zaczyna coś robić i okazuje się, że: nie ma tego, co właśnie jest potrzebne, dzwonią telefony, a rozmowy są zbyt długie, znajduje się coś, czego kiedyś poszukiwaliśmy i zajmuje to nam czas, inni przeszkadzają w koncentracji na zadaniu, pojawiają się nieumówieni gości, interesanci, nie mam informacji niezbędnych do realizacji zadania, nieplanowane trudności od współpracowników, nieporządek wymaga czynności poszukiwania lub porządkowania bądź sam realizator ma niską motywację, odkłada pracę na później, ma rozproszoną uwagę itd.
Brak dobrej organizacji czasu zmusza pracowników do nadgodzin, zaś nadgodziny = zachwianie innych sfer życia :/
Szczególnie narażeni na zakłócenia organizacji czasu są ludzie, których praca zależy od działalności innych, a więc wszyscy zatrudnieni w zawodach społecznych lekarze, nauczyciele, prawnicy, menadżerowie.
ZASADY PRAWIDŁOWEGO WYKORZYSTYWANIA CZASU PRACY
Zarządzanie czasem powinno być indywidualnie dostosowane do cech, możliwości i upodobań jednostki.
Jedni najefektywniej działają w umiarkowanym stresie, wywołanym na przykład terminami, presją czasu, inni potrzebują spokoju i dużych rezerw czasowych.
Osoby wysoko reaktywne, neurotyczne podejmują przed rozpoczęciem właściwego działania więcej czynności pomocniczych, zabezpieczających realizację celu ( jednak czasem to zabezpieczanie trwa dłużej niż czynność właściwa…).
Kiedy przystępujemy do pracy, musimy poczekać, aż nasza efektywność osiągnie najwyższy poziom. Przeciętnie przygotowanie do pracy umysłowej/twórczej trwa 45 minut! Zależnie od wielu cech indywidualnych ten czas może być krótszy bądź dłuższy.
Przerwy w pracy należy planować adekwatnie do wieku, na przykład osoby starsza potrzebują częściej przerw na krótki relaks.
Im trudniejsze jest zadanie tym po jego wykonaniu pracownik powinien mieć dłuższy czas na wypoczynek, najlepiej w nowych, zmienionych warunkach.


(…)

….
Na umiejętność organizacji czasu pracy mają wpływ takie cechy jak wykształcenie, wiek i płeć - osoby z wykształceniem średnim, osoby powyżej 30 roku życia, kobiety najlepiej wykorzystują czas pracy.
Zachowania badanych uważane za pomocne w dobrej organizacji czasu, to: aktywne poszukiwanie własnych technik oszczędzania czasu, wczesne wstawanie i wczesny sen, rezerwy czasu eliminujące pośpiech, sporządzanie…
…, który ponosi pracownik.
Badanie pracy, charakterystyki zawodowe, analiza wymagań stawianych pracownikowi, wartościowanie stanowisk to podstawowe czynności, stanowiące punkt wyjścia właściwie prowadzonej polityki kadrowej nowoczesnych przedsiębiorstw.
OCENA EFEKTYWNOŚCI PRACY LUDZKIEJ
Praca powinna być i jest oceniana. Nie tylko motywacja, kwalifikacje i wysiłek pracownika, ma znaczenie…
… zwiększa stres wynikający z nadmiernego obciążenie i intensyfikacji stresów, jak też z monotonii warunków i czynności. Ważnym kryterium jest też poziom intelektualizacji pracy, ponieważ planowanie, organizowanie i zarządzanie jest trudniejsze od czynności o charakterze wykonawczym.
Ocena odpowiedzialności, będąca jednym z kryteriów ma różne znaczenia: jest to odpowiedzialność za pracę własną lub za pracę
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz