Organ administracji publicznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 693
Wyświetleń: 2205
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organ administracji publicznej - strona 1 Organ administracji publicznej - strona 2 Organ administracji publicznej - strona 3

Fragment notatki:

Organ administracji publicznej Organ administracji rządowej:
stanowi wyodrębnioną część aparatu administracji rządowej, działa w imieniu i na rachunek państwa, uprawniony jest do korzystania ze środków władczych, działa w zakresie przyznanych mu kompetencji.
Organ administracji jednostek samorządu terytorialnego:
są wyodrębnione organizacyjnie
działa w imieniu i na rachunek danej jednostki samorządu
korzystają ze środków władczych
działa w zakresie przyznanych mu kompetencji
Inne jednostki posiadają także swoje organy, które działają w ich imieniu np. rektor uniwersytetu. Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, ze organ posiada określona przez prawo formę organizacyjną, która czyni z niego pewna jedność - organem gminy jest rada gminy jako całość, a nie poszczególni radni. Uprawnienie do korzystania ze środków władczych wyróżnia organy administracji publicznej spośród organów innych osób prawnych. Posiadają one uprawnienie to tworzenia aktów posiadających moc obowiązującą, zagwarantowaną możliwością zastosowania środków przymusu państwowego. Organ musi mieć też określony zakres kompetencji wyróżniających go od innych organów. Zakres ten musi być określony przez przepisy prawa.
Ministerstwo - jest zespołem pracowników państwowych, kierowanych przez ministra i powołanych do pomocy ministrowi w wykonywaniu jego zadań. Ministerstwo - nie jest organem administracji. Jest zespołem pracowników państwowych, kierowanych przez ministra i powołanych do pomocy ministrowi w wykonywaniu jego zadań. Nie wykonuje swoich kompetencji, lecz ministra w jego imieniu. Tworzy je, znosi i przekształca RM w drodze rozporządzenia. Urzędy centralne - są to aparaty pomocnicze, wyodrębnione organizacyjnie z ministerstwa i posiadają określone przez prawo własne kompetencje. Minister wykonuje jedynie ogólny nadzór nad działalnością tych organów, a nie kieruje nimi bezpośrednio. Do kompetencji organu może należeć m.in. - podejmowanie decyzji, przygotowywanie rozstrzygnięć, wyrażanie opinii, przygotowywanie projektów, przeprowadzanie kontroli.
Władza, a urząd Władza jest pojęciem ogólnym a nie organizacyjnym. Organ sprawuje władzę, ale sam nią nie jest. Urząd ma wielorakie znaczenie np. urząd Prezesa Rady Ministrów, urząd Prezydenta dla oznaczenia stanowiska będącego jednocześnie organem administracji. Urząd wojewódzki, skarbowy - oznacza wyspecjalizowane biuro, o pewnym zespole pracowników. Jest to zespół osobowy oraz zespół środków materialnych danych do pomocy organowi celem wykonywania jego zadań i kompetencji. Urząd wojewódzki stanowi aparat pomocniczy wojewody.

(…)

… obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Przenoszenie właściwości pociąga za sobą szereg konsekwencji m.in. przekazanie organowi przejmującemu zadania zlecone odpowiednich środków finansowych, obywatele musza także być poinformowani o zmianie właściwości w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

… środków materialnych danych do pomocy organowi celem wykonywania jego zadań i kompetencji. Urząd wojewódzki stanowi aparat pomocniczy wojewody. Klasyfikacja organów administracji publicznej
Organy naczelne i inne organy administracji - podział ten powstał w wyniku nazwy rozdziału Konstytucji „Naczelne organy administracji państwowej”. Obecnie nazwa została zmieniona, więc zachodzi pytanie czy taki podział jest jeszcze uzasadniony. Przepisy konstytucyjne nie wyróżniają obecnie naczelnych organów adm. Ale ustawy nazywają niektóre organy naczelnymi. Do naczelnych organów administracji rządowej zaliczyć należy Radę Ministrów, Prezesa Rady, ministrów, osoby powołane do składu rządu, a także Prezydenta.
Organy centralne i terenowe - kryterium stanowi terytorialny zasięg działania organu. Organem centralnym jest organ, którego zasięg działania rozciąga się na obszar całego państwa, a organem terenowym, organ który realizuje swoje kompetencje tylko na określonej części terytorium państwa np. w województwie, gminie. Obecnie w Polsce wszystkie organy naczelne sa zarazem organami centralnymi. Organy decydujące i pomocnicze - kryterium podziału stanowi możność decydującego rozstrzygania spraw w drodze…
… kompetencyjne, znajdujące się zwykle w ustawach regulujących daną dziedzinę administracji np. prawo budowlane. Przepisy o zakresie działania nie są do takich działań wystarczająca podstawą.
Rodzaje właściwości:
Rzeczowa - dotyczy przydzielonych danemu organowi kategorii spraw. Rozstrzyga jaki organ załatwia sprawy np. z zakresu budownictwa, przemysłu
Miejscowa - dotyczy przestrzeni działania organu…
… czynności prawnych organu. Organy decydujące to organy, które mogą rozstrzygać sprawy w drodze czynności prawnych, organy pomocnicze to organy, które mogą tylko występować z inicjatywą czy tez opiniować przedstawione im sprawy przez organy decydujące np. Rada Legislacyjna przy Premierze.
Organy jednoosobowe i kolegialne - kryterium podziału stanowi struktura, liczba osób tworzących organ. Kolegialność
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz