Opracowanie wykładu z fizyki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 770
Wyświetleń: 2450
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie wykładu z fizyki - strona 1 Opracowanie wykładu z fizyki - strona 2 Opracowanie wykładu z fizyki - strona 3

Fragment notatki:

Rodzaj oddziaływań w przyrodzie.

Oddziaływanie to jedno z podstawowych pojęć fizyki, które określa wzajemny wpływ stanu cząstki lub ich układu na stan innych cząstek lub układów oraz umożliwia ilościowy opis tych wpływów.

Oddziaływanie grawitacyjne - Oddziaływanie to ma podstawowe znaczenie w ruchach planet, gwiazd i galaktyk,
a także w takich zjawiskach ziemskich jak spadek swobodny. Przenoszone prawdopodobnie przez kwanty pola grawitacyjnego – grawitony. Źródło oddziaływań: masa.


Oddziaływanie słabe-jądrowe. - Jest odpowiedzialne za rozpady wielu cząstek elementarnych występujących
w przyrodzie i za niektóre reakcje miedzy nimi. Oddziaływaniu temu podlegają wszystkie cząstki z wyjątkiem fotonów. Nieodczuwalne na co dzień, odległość ok. 10 − 18 .

Oddziaływanie elektromagnetyczne. - Występuje pomiędzy cząstkami obdarzonymi ładunkiem elektrycznym
lub momentem magnetycznym (w tym foton). Przenoszone przez kwanty pola elektromagnetycznego. Źródło oddziaływań: ładunek.

Oddziaływanie silne-jądrowe. - Oddziaływanie „kolorowych" kwarków przenoszone przez gluony.
Powoduje wiązanie nukleonów w trwale układy - jądra atomowe oraz jest odpowiedzialne za reakcje miedzy cząstkami. Odległość ok. 10−15 .

Zasada zachowania energii

To co trzeba wiedzieć, oprócz samej zasady zachowania energii to kilka następujących definicji:

Siła zachowawcza – siła jest zachowawcza, jeśli praca wykonana przez tę siłę nad punktem materialnym, który porusza się po dowolnej drodze zamkniętej, jest równa zeru lub jeśli praca nie zależy od kształtu przebytej drogi.

Jeżeli  Ek = 0 to jedna z działających sił musi być zachowawcza (zachowana). Siłą zachowawcza jest np. siła ciężkości (jeśli wyrzucimy piłkę wysoko w górę, to pomijając opór, piłka spadnie nam do rąk zachowując taka samą energie kinetyczną).

Siła niezachowawcza – siła jest niezachowawcza, jeśli praca wykonana przez tę siłę nad punktem materialnym, który porusza się po dowolnej drodze zamkniętej, nie jest równa zeru lub jeśli praca zależy od kształtu przebytej drogi.

Jeżeli  Ek ≠ 0 to jedna z działających sił musi być niezachowawcza (niezachowana). Siłą niezachowawcza jest np. siła indukcji w batatronie (elektron poruszający się po kołowej orbicie będzie powracał do położenia początkowego z energią kinetyczna większą od początkowej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz