Opracowanie zagadnień egzaminacyjnych – AiZ Fizyka

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2856
Wyświetleń: 8260
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie zagadnień egzaminacyjnych – AiZ Fizyka - strona 1 Opracowanie zagadnień egzaminacyjnych – AiZ Fizyka - strona 2 Opracowanie zagadnień egzaminacyjnych – AiZ Fizyka - strona 3

Fragment notatki:

Zasada zachowania energii.To co trzeba wiedzieć, oprócz samej zasady zachowania energii to kilka następujących definicji:

Siła zachowawcza – siła jest zachowawcza, jeśli praca wykonana przez tę siłę nad punktem materialnym, który porusza się po dowolnej drodze zamkniętej, jest równa zeru lub jeśli praca nie zależy od kształtu przebytej drogi.

Jeżeli ^ Ek = 0 to jedna z działających sił musi być zachowawcza (zachowana). Siłą zachowawcza jest np. siła ciężkości (jeśli wyrzucimy piłkę wysoko w górę, to pomijając opór, piłka spadnie nam do rąk zachowując taka samą energie kinetyczną).

Siła niezachowawcza – siła jest niezachowawcza, jeśli praca wykonana przez tę siłę nad punktem materialnym, który porusza się po dowolnej drodze zamkniętej, nie jest równa zeru lub jeśli praca zależy od kształtu przebytej drogi.

Jeżeli ^ Ek ≠ 0 to jedna z działających sił musi być niezachowawcza (niezachowana). Siłą niezachowawcza jest np. siła indukcji w batatronie (elektron poruszający się po kołowej orbicie będzie powracał do położenia początkowego z energią kinetyczna większą od początkowej.

Energia kientyczna, to energia ciała, związana z jego ruchem.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

shakemyfriend001 napisał(a):

2016-04-10 21:31:34

Super