Opracowanie na egzamin z meteologii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowanie na egzamin z meteologii  - strona 1 Opracowanie na egzamin z meteologii  - strona 2 Opracowanie na egzamin z meteologii  - strona 3

Fragment notatki:


OPRACOWANIE NA EGZAMIN Z METEO
1. MASA POWIETRZA - duża objętość powietrza, której poziome rozmiary dochodzą często do kilku tysięcy, a pionowe do kilku kilometrów, odznaczająca się względnie dużą jednorodnością w zakresie cech fizycznych. Przyjmując kryterium termiczne, wyróżnia się masy powietrza ciepłego i masy powietrza zimnego (chłodnego). Cechy ciepłej masy występują w masie powietrza wtedy, gdy:
powietrze przemieszcza się z niższych do wyższych szerokości geograficznych
powietrze przemieszcza się znad otwartego, wolnego od lodu akwenu morskiego nad tę jego część, która jest pokryta lodem
powietrze w okresie zimy przemieszcza się znad oceanu nad ląd,
powietrze w porze letniej z wnętrza kontynentu napływa nad obszary morskie
Napływ masy ciepłego powietrza sprzyja ustaleniu się pogody z dużym zachmurzeniem warstwowym ze stosunkowo niewielkimi opadami, najczęściej występującymi w postaci mżawki. Napływ tej masy powietrza sprzyja pojawianiu się pogody mglistej obserwowanej na stosunkowo dużym obszarze. W Europie rozległe mgły, będące rezultatem adwekcji ciepłej masy powietrza, stosunkowo najczęściej obserwuje się w zimie i wczesną wiosną.
Cechy chłodnej masy występują w masie powietrza wtedy, gdy:
powietrze przemieszcza się z wyższych do niższych szerokości geograficznych
powietrze przemieszcza się znad zlodzonych części akwenów morskich nad obszary wodne wolne od pokrywy lodowej
powietrze w zimie napływa z wychłodzonego lądu nad ocean
powietrze latem napływa znad ciepłego morza nad silniej ogrzany ląd
Napływ masy chłodnego powietrza sprzyja zmiennemu zachmurzeniu nieba, niekiedy bardzo małemu, z chmurami głównie kłębiastymi. Pojawiają się okresy pogody bezchmurnej i ustala się stosunkowo dobra widzialność. Napływ tego powietrza sprzyja redukcji znajdujących się w atmosferze zanieczyszczeń w wyniku wymywania ich z opadami atmosferycznymi oraz transportu na większe odległości, czemu z kolei sprzyjają rozwijające się prądy w przyziemnej warstwie powietrza. Notuje się zazwyczaj mniejszą wilgotność powietrza, poniżej 70-75%.
2. CHMURY
Chmura - jest widzialnym zbiorem bardzo małych kropelek wody albo kryształków lodu lub też mieszaniną kropelek wody i kryształków lodu zawieszonych w swobodnej atmosferze. W zbiorze tym mogą znajdować się także krople wody i kryształki lodu o większych rozmiarach oraz części pyłowe pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Zawartość wody w chmurach waha się od setnych części grama do kilku gramów w 1m

(…)

… są to Altocumulus (Ac), Stratocumulus (Sc) i Cumulus (Cu).
3. WSKAŹNIKI WILGOTNOŚCI
Wilgotność powietrza - zawartość pary wodnej w powietrzu. Można ją określić za pomocą kilku wskaźników. Najczęściej stosowane to: prężność pary wodnej (e - aktualna, E - maksymalna), wilgotność względna (f), niedosyt wilgotności (Δ), wilgotność bezwzględna (d), wilgotność właściwa (q), temperatura punktu rosy (Td).
3 sposoby wskaźników wilgotności powietrza:
1) wilgotność bezwzględna powietrza (d) - gęstość pary wodnej zawartej w powietrzu. Wyrażana jest liczbą gramów pary wodnej w 1m3 powietrza.
2) wilgotność względna powietrza (f) - stosunek prężności pary wodnej znajdującej się aktualnie w powietrzu w danej temperaturze (e) do prężności pary wodnej nasyconej w tej samej temperaturze (E). Wilgotność względną wyraża…
… powietrza wilgotnego w tej samej objętości. Wyrażana jest w gramach na gram lub w gramach na kilogram.
Inne:
- prężność pary wodnej (e) - ciśnienie pary wodnej zawartej w powietrzu. Określa się ją w hPa lub mb. Parę wodną znajdującą się w danej objętości powietrza, w określonej temperaturze, w ilości granicznej (maksymalnej) nazywamy parą nasyconą, a ciśnienie przez nią wywierane, prężnością maksymalną pary wodnej (E).
- niedosyt wilgotności powietrza (Δ) - różnica między prężnością pary wodnej nasyconej i prężnością pary aktualnie znajdującej się w powietrzu (w danej temperaturze). D= E-e. Jest wyrażany w jednostkach ciśnienia (hPa).
- temperatura punktu rosy (Td) - oznacza temperaturę, do której należy ochłodzić powietrze, przy stałej prężności pary wodnej, aby stała się ona równa prężności pary nasyconej. Oznacza to, że przy tej temperaturze aktualne ciśnienie pary wodnej staje się ciśnieniem maksymalnym (e=E). - higrometr - przyrząd do określania pary wodnej w powietrzu. Najbardziej znany jest higrometr włosowy. Na metalowej ramce jest rozpięty odtłuszczony włos ludzki (lub ich wiązka), którego jeden koniec jest połączony ze wskazówką poruszającą się wzdłuż skali opisanej w procentach…
… energii słonecznej dopływająca do górnej granicy troposfery na płaszczyznę jednostkową, prostopadłą do promieni, w ciągu jednej minuty. Wynosi 1381,6 W·m-2.
Nasłonecznienie (insolacja) - energia promieniowania bezpośredniego i rozproszonego docierająca do dowolnie zorientowanej powierzchni. Zależy od wysokości Słońca, zachmurzenia, przezroczystości atmosfery oraz ekspozycji powierzchni. Jest główną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz