OPŁUCNA.BUDOWA I FUNKCJA. Opłucna pokrywa płuca oraz wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej. Należy do błon surowiczych. Zbudowana jest z cienkiej warstwy tkanki łącznej i pokrywającego ją nabłonka śródjamowego.
Błona ta dzieli się na: opłucna ścienną i opłucną płucną, obydwie blaszki opłucnej oddziela szczelinowata przestrzeń tzw. Jama opłucnej, w której znajduje się niewielka ilość płynu surowiczego. Płyn ten zmniejsza tarcie w czasie ruchów płuc. Opłucna ścienna przechodzi w płucną na korzeniu płuca. Opłucna ścienna przyjmuje nazwy od narządów, do których przylega. I tak wyróżniamy części: opłucna żebrowa, przeponowa, śródpiersiowa i osklepek opłucnej (cz. Szczytowa płuca). Opłucna przylega ściśle do tkanki płuca i wchodzi do szczelin międzypłatowych.
Opłucna ścienna jest bogato unerwiona przez gałęzie nerwów międzyżebrowych i przeponowych.
Opłucna nie dopuszcza do zapadnięcia się płuc. Ujemne ciśnienie w jamie opłucnej przeciwdziała ściągającemu działaniu włókien sprężystych zawartych w płucach.
(…)
… surowiczego. Płyn ten zmniejsza tarcie w czasie ruchów płuc. Opłucna ścienna przechodzi w płucną na korzeniu płuca. Opłucna ścienna przyjmuje nazwy od narządów, do których przylega. I tak wyróżniamy części: opłucna żebrowa, przeponowa, śródpiersiowa i osklepek opłucnej (cz. Szczytowa płuca). Opłucna przylega ściśle do tkanki płuca i wchodzi do szczelin międzypłatowych.
Opłucna ścienna jest bogato unerwiona…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)