Wykłady prowadzone przez dr Michała Prowolik na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Tematem przewodnim jest opłucna, jama opłucnowa, wysięki, odma - anatomia i klinika.
Informacje zawarte w notatce dotyczą zagadnień takich jak: opłucna, odma otwarta, odma zamknięta, odma pourazowa.
(…)
… rozedmowego, lub też spowodowana jest przebiciem miąższu płucnego lub ściany klatki piersiowej przez ciało obce lub żebro. Mała odma zamknięta nie wymaga leczenia. Duża odma, określana jako spadnięcie więcej niż 25% płuca po jednej stronie, wymaga odbarczenia. Odessanie powietrza wykonuje się przez nakłucie jamy opłucnej przy pomocy igły lub drenu, najczęściej w drugiej przestrzeni międzyżebrowej w linii…
…
Opłucna, jama opłucnowa, wysięki, odma.
Opłucna- błona surowicza pokrywająca płuca. Każde płuco posiada własną opłucną stanowiącą niejako worek, w którym się ono znajduje. Opłucna składa się z dwóch blaszek: opłucnej trzewnej (łac. pleura visceralis) - pokrywającej płuco oraz z opłucnej ściennej (łac. pleura parietalis) - stykającej się ze ścianą klatki piersiowej. Opłucna trzewna wnika…
… nieznanych, natomiast u osób z chorobami płuc powodem jest pęknięcie pęcherza rozedmowego.
Objawy dużej odmy bywają gwałtowne i zagrażające życiu, a niewielkiej odmy prawie zupełnie niezauważone przez chorego. Typowymi objawami jest nagły, kłujący ból w klatce piersiowej, nagła duszność i suchy kaszel. Mała odma opłucnowa wymaga jedynie leczenia spoczynkowego, ale w warunkach szpitalnych. Chory…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)