To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Operacje dokonywane za pośrednictwem bankomatów Jedną z najczęściej dokonywanych przez klientów operacji przy użyciu bankomatów jest podejmowanie gotówki. Sposób korzystania z bankomatu jest procedurą stosunkowo prostą. Należy stosować się do komunikatów wyświetlanych na ekranie urządzenia, z którego korzystamy.
W celu dokonania wypłaty należy:
wsunąć kartę do oznakowanej szczeliny,
wystukać na klawiaturze bankomatu numer PIN. W Polsce są to cztery cyfry, natomiast np. w Szwajcarii jest to sześć znaków, składających się z cyfr oraz liter A, B lub C. Bankomat sprawdza czy podany numer PIN jest przypisany karcie włożonej do bankomatu. W przypadku trzykrotnego podania nieprawidłowego numeru PIN karta zostanie zatrzymana przez urządzanie,
nacisnąć klawisz wskazujący opcję „wypłata”,
wybrać kwotę, którą chcemy podjąć (musi ona być wielokrotnością najniższego dostępnego nominału bankomatu),
zaakceptować swój wybór - najczęściej przez naciśnięcie klawisza „enter” lub „akceptacja”. Jeżeli bankomat zaakceptuje wydane polecenie to dokona wypłaty przez wysunięcie banknotów z otwieranej automatycznie szczeliny, wysunie także kartę oraz wydrukuje potwierdzenie dokonanej operacji. Pieniądze i kartę należy możliwie szybko zabrać, ponieważ po kilkunastu sekundach bankomat ponownie je zabierze. W przypadku zatrzymania karty przez bankomat należy osobiście lub telefonicznie zgłosić ten fakt w placówce banku obsługującej dany bankomat.
Niektóre z bankomatów wyposażone są w funkcję „depozyty”, która umożliwia złożenie depozytów. Po wybraniu tej opcji bankomat wydaje specjalną kopertę, do której należy włożyć sumę w banknotach lub czek. Kopertę umieszcza się w specjalnej szczelinie wprowadzając jednocześnie dane o wysokości deponowanej kwoty za pomocą klawiatury. Koperta jest automatycznie oznakowana identyfikatorem klienta (nazwisko lub nazwa firmy, numer rachunku i karty, data i godzina dokonania operacji). Uznanie rachunku następuje dopiero po sprawdzeniu zgodności zawartości koperty z zadeklarowaną kwotą. Sprawdzenia dokonuje pracownik banku najpóźniej dzień po dokonaniu operacji. Posiadacz karty może za pomocą bankomatu według własnego uznania zmienić swój PIN. W celu zmiany kodu PIN posiadacz wybiera przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza (najczęściej oznaczonego strzałką) opcję zmiany kodu. Następnie wprowadza nowy kod i na polecenie urządzenia potwierdza go ponownym wprowadzeniem i naciśnięciem klawisza, akceptującego zakończenie procedury. Od tej chwili obowiązuje nowy PIN. Zmiana PIN-u ma zasadnicze znaczenie w przypadku, gdy posiadacz karty odkryje, że poznała go osoba niepożądana.
Kolejną operacją, której może dokonać posiadacz karty za pomocą bankomatu jest bezgotówkowy transfer środków pieniężnych. Aby dokonać przelewu po włożeniu karty i podaniu kodu PIN posiadacz wybiera na ekranie monitora opcję transferu, a następnie podąża za instrukcjami, jakie wydaje bankomat
(…)
…, to przynajmniej na razie głównie wypłacają gotówkę i na żądanie klienta podają stan konta. Niektóre z bankomatów Banku Pekao S.A., Citibanku są ponadto wyposażone w funkcję „depozyty”.
3.3.3. Sieć bankomatów Euronet
Klienci, którzy korzystają z usług elektronicznych kasjerów, mogą spotkać bankomaty nie będące własnością żadnego z banków. Należą one do firmy Euronet, będącej operatorem niezależnej sieci…
… wszystkie informacje, które zostały wyświetlone na jego ekranie. Taką funkcję posiadają wszystkie bankomaty z najnowszej serii Opteva firmy Diebold. Zostały one wyposażone w gniazdo typu mini-jack do podłączenia słuchawek. Osoba chcąca skorzystać z opcji głosowych musi posiadać ze sobą słuchawki z takim złączem. Wpięcie słuchawek uruchamia funkcje głosowe. Najpierw bankomat informuje użytkownika o sposobie korzystania z niego, później natomiast odczytuje wszystkie wyświetlane na ekranie komunikaty. Dokonuje tego specjalny elektroniczny moduł przetwarzania tekstu na mowę (Opteva może także korzystać z gotowych plików .wav). Zastosowanie słuchawek pozwala na zapewnienie 100% poufności dokonywanych operacji, a bankomat może także odczytać stan rachunku posiadacza karty, jeśli jest to w danym bankomacie…
… w miejscowości Thegu, na wysokości ponad 4000 m n.p.m., najwyżej położony bankomat na Ziemi. Thegu znajduje się w pasie terenu leżącym pomiędzy granicami Nepalu, Bhutanu i Chin, a nad miejscowością góruje trzeci najwyższy szczyt świata Kanczendzanga. Zainstalowany bankomat został wyprodukowany na specjalne zamówienie przez firmę NCR. Przystosowano go do ekstremalnie niskich temperatur, które panują w Himalajach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)