Opakowania żywności, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opakowania żywności, sem VI - strona 1 Opakowania żywności, sem VI - strona 2

Fragment notatki:

Opakowania żywności - definicje, funkcje
Definicja jakiegokolwiek produktu czy procesu - właściwości lub określenie celu, któremu ma służyć. W przypadku opakowań-wiele przeciwstawnych elementów i czynników, że zdefiniowanie go tradycyjnymi metodami staje się niemożliwe.
Wszechstronność funkcji opakowań - brak jednoznacznej definicji. Ostatnia definicja mówi, że: „opakowanie to całokształt funkcji, jakie powinno spełniać”.
Definicja Bradleya: opakowanie chroni to, co sprzedaje i sprzedaje to, co chroni. Definicja specjalisty Paine: opakowanie to skoordynowany system przygotowania towaru do transportu, dystrybucji, składowania, sprzedaży detalicznej i użycia przez konsumenta.
Definicja z normy ISO TC-122 WG5: opakowanie - zaprojektowany wyrób służący do zabezpieczenia i przygotowania wyrobu do dystrybucji, operacji logistycznych i termin wieloznaczny, określający opakowania konsumenckie, przechowalnicze, zbiorcze transportowe, wielokrotnego uzytku i inne.
Znaczenie opakowalnictwa: określiło jego pozycję jako jednego z ważniejszych sektorów gospodarki wielu krajów (materiały opakowaniowe, opakowania ,urządzenia do pakowania).
FUNKCE OPAKOWAŃ
ochronna,
logistyczna
informacyjno - promocyjna,
ekonomiczna,
użytkowa,
technologiczna,
ergonomiczna,
ekologiczna,
edukacyjna,
hedonistyczna - zapewniająca przyjemność,
towaroznawcza,
marketingowa
Istnieją przesłanki pozwalające udowodnić istnienie dodatkowych funkcji opakowań - przyjmuje się dla uproszczenia, że opakowanie jest produktem jak każdy inny wyrób. Ciążą na nim bardziej zróżnicowane i odpowiedzialne zadania niż na pakowanych produktach.
Dla przykładu są to wymogi barierowości, odporności fizyko - mechanicznej, chemicznej, termicznej, podatności do formowania jednostek ładunkowych, automatyzacji procesów magazynowych i transportowych
Każde opakowanie spełnia funkcje użytkową. Nie wymagają wyjaśnienia kwestie związane z produkcją i obrotem towarowym, natomiast problemem są sprawy związane z użytkowaniem opakowań jednostkowych.
Opakowania te są przeznaczone dla ostatecznego odbiorcy i ich funkcje użytkowe są skierowane do niego. Przykładem są opakowania komplementarne - np. do kawy z dozownikiem, do jogurtu z łyżeczką
Nie można pominąć opakowań służących do przechowywania, podgrzewania i konsumpcji produktu oraz opakowań, które po wykorzystaniu mogą mieć inne zastosowanie (na przykład szklanka po kremie czekoladowym).
Na produkt działają z określonym natężeniem losowo zmienne czynniki, z których część może mieć wpływ pozytywny, a część destrukcyjny. Oba te procesy zachodzą równolegle. Stan produktu jest wypadkową jego wrażliwości działających czynników destrukcyjnych oraz zastosowanie sposobów przedłużenia trwałości produktu.


(…)

… wzajemnie na siebie.
Ze względu na rolę jaką odgrywa opakowanie, jego jakość powinna być maksymalna. Osiągnięta jakość opakowania jest wynikiem kompromisu między wymogami jakościowymi stawianymi opakowaniu i warunkami ekonomicznymi .
Opakowanie jest swojego rodzaju wizytówką zapakowanego w nie produktu. Po obejrzeniu opakowania konsument odnosi pierwsze wrażenia co do zawartości. Zarówno szata graficzna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz