Oleje opałowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1302
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oleje opałowe-opracowanie - strona 1 Oleje opałowe-opracowanie - strona 2 Oleje opałowe-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Oleje opałowe
lekkie i ciężkie oleje opałowe
Olej opałowy
Olej opałowy podobnie jak paliwa silnikowe jest produktem rafinacji ropy naftowej. Jest to mieszanina węglowodorów: aromatycznych, parafinowych, naftenowych - pochodzenia naftowego zawierających w swojej budowie od 9 do 60 atomów węgla w cząsteczce oraz związków heteroorganicznych zawierających S, N, O. Olej opałowy dzieli się na:
- lekki olej opałowy,
- średni olej opałowy,
- ciężki olej opałowy.
Jest to podstawowy podział według gęstości oleju oraz zawartości składników mineralnych między innymi - siarki. Pomiędzy olejami z poszczególnych grup istnieje wiele różnic dlatego cechy charakterystyczne każdego oleju decydują o jego przeznaczeniu. Olej opałowy lekki stosowany jest głównie w kotłowniach przydomowych oraz w instytucjach i małych lub średnich firmach, natomiast olej opałowy średni i ciężki znajduje zastosowanie w instalacjach przemysłowych oraz elektrociepłowniach. Coraz częstrzą praktyką wśród kierowców jest wykorzystywanie oleju opałowego z dodatkiem mixolu zamiast oleju napędowego do silników disla, dlatego olej opałowy jest barwiony na kolor czerwony po którym policja w łatwy sposób może stwierdzić wykroczenie i wystawić karę nieucziwemu kierowcy. Aktualne wymagania dotyczące jakości przetworów naftowych dotyczących oleji opałowych zawarte są w normie: PNC-96024, która dzieli je jeszcze na oleje lekkie: L1 i L2 oraz oleje ciężkie: C1, C2 i C3.
W skład średnich i ciężkich oleji opałowych (C25-C60) można zaliczyć pozostałośc po: destylacji atmosferycznej surowej ropy naftowej, z destylacji próżniowej ropy naftowej, z krakingu termicznego lub visbreakingu, z hydroodsiarczania gudronu, a także destylat olejowy pochodzący z procesów krakingu termicznego lub vibreakingu oraz frakcje naftowe z destylacji ropy naftowej i frakcje ciężkiego oleju napędowego z destylacji atmosferycznej ropy naftowej. Na mieszaninę oleju opałowego lekkiego (C9-C25) składają się komponenty pochodzące z: destylacji, krakingu katalitycznego oraz hydroodsiarczonego wsadu krakinkowego i pozostałości próżniowej. Do jego składu dodawane są również substancje: poprawiające proces spalania i jakość paliwa, obniżające temperaturę krzepnięcia oraz znaczniki między innymi czerwony barwnik.
Hydroodsiarczanie
Oleje opałowe zawierają 4-krotnie więcej siarki niż oleje napędowe co przyczynia się do większej emisji SO2 do atmosfery. Uruchomiona w 1999r. w Petrochemii Płock SA instalacja hydroodsiarczania gudronu umożliwia uzyskanie oleju opałowego zawierającego ok. 1% masy siarki, ale na obecny czas dąży się do uzyskania ok. 0,5% masy siarki. Mechanizm hydroodsiarczania olejów opałowych prowadzi się na złożu katalitycznym CoMo/Al2O3. W badaniach dla surowców HDS - jednoskładnikowych i dwuskładnikowych wykazano, że negatywny wpływ na proces ma chinolina, zaś pozytywny p-krezol i naftalen, ponadto pozytywny wpływ na stopień hydroodsiarczania siarki z oleju opałowego ma wydzielenie się związków azotowych z surowca lub wprowadzenie do układu donorów wodorowych.


(…)

… pod ziemią co upraszcza kilka procedur bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na koniec zostaje zamontowanie wybranych kotłów i zbiorników do nowo powstałej instalacji.
Ciężki olej opałowy oprócz wykorzystania go w celu ogrzewania hal przemysłowych i
większych warsztatów, jest wykorzystywany jako paliwo w kotłach parowych lądowych i
okrętowych.
Producenci
Instalacje cieplne na olej opałowy są w Polsce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz