Określenie wykładni prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Określenie wykładni prawa - strona 1

Fragment notatki:

Określenie wykładni prawa Autorzy wskazują, że wykładnia polega na wyjaśnieniu sensu przepisów prawnych, ustaleniu właściwego ich rozumienia, przypisaniu im odpowiedniego znaczenia , bądź wyznaczeniu ich zakresu . W związku z tym przez wykładnię prawa będziemy rozumieli zespół czynności zmierzających do ustalenia znaczenia i zakresu wyrażeń języka prawnego. Przedmiotem interpretacji jest język, w którym formułowane są teksty prawne. Wyrażeniami języka prawnego podlegającymi interpretacji, wykładni są:
wg pierwszego stanowiska : przepisy prawne, które „budzą wątpliwości” w myśl zasady clara non sunt interpretanda - to co jasne nie wymaga interpretacji. wg drugiego wątpliwości mogą budzić wszelkie teksty prawne, a w związku z tym wykładnię odnoszą do wszystkich przypadków ustalania znaczenia oraz zakresu interpretowanego tekstu prawnego. Rodzaje wątpliwości interpretacyjnych: Bezpośrednio związane z charakterem samego języka (otwarta tekstowość języka), konsekwencją wykorzystania w procesie stanowienia prawa języka potocznego jest wystąpienie takich zjawisk, jak nieostrość, wieloznaczność, niejasność. Niektórzy autorzy twierdza nawet, że żadne pojęcie nie jest ograniczone w ten sposób, że nie ma miejsca na wątpliwości.
Nawet jasny z językowego punktu widzenia tekst prawny może budzić wątpliwości dotyczące celowości, słuszności lub sprawiedliwości jego postanowień. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz