Określenie warunków umowy o pracę - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Określenie warunków umowy o pracę - omówienie - strona 1 Określenie warunków umowy o pracę - omówienie - strona 2 Określenie warunków umowy o pracę - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Określenie warunków umowy o pracę
Problematyka składników treści umowy o pracę i innego aktu, na podstawie którego powstaje stosunek pracy, zajmuje szczególne miejsce. Ostatnie zmiany dot. spraw związanych z zawarciem umowy o pracę, miały na celu dostosowanie Kodeksu pracy do Konstytucji RP oraz dostosowaniem polskiego prawa do prawa Wspólnotowego( zmiany dot. przede wszystkim zakresu obowiązku informowania pracowników o warunkach umowy o pracę i ogólnych warunkach zatrudnienia)
Kształtowanie treści umowy o pracę odbywa się z uwzględnieniem:
-zasady uprzywilejowania pracownika (art.18 KP)- zasada ta zakazuje określania warunków pracy i płacy poniżej minimalnych norm ochronnych prawa pracy (dot. m.in. minimalnego wynagrodzenia za pracę) oraz maksymalnych norm ochronnych (dot. np. rodzajów rozkładów czasu pracy i ich nieprzekraczalnego wymiaru)
-zasady nie dyskryminowania w stosunkach pracy (art.11 z 3 KP)- dotyczy równego traktowania pracowników w momencie zawierania umowy o pracę. ( zakłada ona jednak-choć nie w sposób wyraźny-nierówne traktowanie osób mających odmienne kwalifikacje do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku- art. 78 z 2 KP
Do niedawna umowa o pracę określała rodzaj umowy i warunki zatrudnienia, w szczególności:
-rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy,
-wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy. W następstwie nowelizacji Kodeksu pracy(mającej bezpośredni związek z wejściem Polski do UE) umowa o pracę powinna też wskazywać składniki wynagrodzenia (wskazane wyraźnie i konkretnie, nie może być to zastąpione ogólnym odesłaniem do układu zbiorowego pracy czy regulaminu wynagradzania) oraz wymiar czasu pracy.
Istnieje obowiązek informowania pracowników o warunkach zatrudnienia oraz pisemnego potwierdzenia rodzaju umowy i jej warunków. Dotyczy ten obowiązek nie tylko umowy o pracę, lecz także wszystkich innych podstaw nawiązania stosunku pracy. Chodzi tu o ochronę w zakresie dokumentowania warunków zatrudnienia z jakiej korzystają pracownicy świadczący pracę na podstawie umowy o pracę. (spełnienie postulatu UE)
zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy -art. 29 z 2 KP- zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zasada ta jest jednym z aspektów równego traktowania kobiet i mężczyzn. To bowiem kobiety w wielu zakładach pracy pozostają w zatrudnieniu niepełnym wymiarze czasu pracy.
Norma wyrażająca zasadę zawarta w art..28 z 2 KP nie w pełni odpowiada dyrektywie wynikającej z podstawowej zasady równego traktowania pracowników (art. 11 z 2KP) . Nie uwzględnia kryterium jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, co może prowadzić do nieuprawnionego wniosku, iż wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie musiało być zawsze proporcjonalne do wynagrodzenia pracownika wykonującego taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, bez względu na okoliczności danej spraw, a zwłaszcza sposób wypełniania obowiązków przez tegoż pracownika.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz