Określanie warunków umowy o pracę

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Określanie warunków umowy o pracę - strona 1 Określanie warunków umowy o pracę - strona 2 Określanie warunków umowy o pracę - strona 3

Fragment notatki:

OKREŚLANIE WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ Problematyka składników treści umowy o pracę to bardzo ważny element przy omawianiu nawiązania stosunku pracy. Kształtowanie treści umowy o pracę opiera się przede wszystkim o zasadę uprzywilejowania pracownika (art. 18 KP) oraz o zasadę nie dyskryminowania w stosunkach pracy(art. 11 3 KP w powiązaniu z art. 78 2 KP).
Po wejściu Polski do UE rozszerzył się katalog obowiązkowych elementów umowy o pracę:
rodzaj pracy
miejsce wykonywania
termin rozpoczęcia pracy
składniki wynagrodzenia (szczegółowo i konkretnie)
wymiar czasowy pracy
Ponadto nastąpiła zmiana nakazująca pracodawcy uwzględnienie wniosku pracownika dotyczącego zmiany czasu pracy, o ile są ku temu możliwości po stronie pracodawcy (bezwzględny charakter, który wcześniej był względny).
Pracownicy z mianowania, wyboru czy powołania mają zagwarantowane takie same warunki ochrony w zakresie dokumentowania warunków zatrudnienia , z jakiej korzystają pracownicy świadczący pracę na podstawie umowy.
Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującą pracę w nie pełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do osób wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu (szczególnie istotne dla kobiet, ponieważ one są często w ten sposób zatrudniane). Na pracodawcy ciąży obowiązek informowania pracownik na piśmie w kwestiach ogólnych warunków zatrudnienia( patrz art. 29 § 3 oraz § 3 1 KP). Obowiązek ten jest zindywidualizowany, a więc musi on to uczynić względem każdego pracownika osobno (obwieszczenie jest niedopuszczalne)
Istotne jest rozróżnienie (na podstawie art. 29 KP) składników umowy na: materialne - dotyczące warunków pracy i płacy- te bowiem mogą być zmieniane w drodze wypowiedzenia zmieniającego(art. 41 § 1 KP). Warto też zaznaczyć, że te warunki stanowią zasadniczą część umowy o pracę. formalne - czyli określające strony umowy, rodzaj umowy oraz datę jej zawarcia- te nie mogą być zmieniane w drodze wypowiedzenia zmieniającego, lecz tylko w drodze porozumienia zmieniającego. Materialne składniki treści mowy o pracę można podzielić na: składniki wynikające bezpośrednio z treści art. 29 KP- które są obowiązkowe dla każdej umowy o pracę i innej podstawy nawiązania stosunku pracy Miejsce wykonywania pracy- jest nie tylko warunkiem koniecznym, ale także nie może być jednostronnie zmieniane przez pracodawcę, z wyjątkiem trybu wypowiedzenia zmieniającego. Jest to miejsce stałego wykonywania obowiązków zawodowych zlokalizowane w określonym przestrzennie miejscu takim jak siedziba zakładu czy wyznaczone miejsce w jednostce organizacyjnej. Może ono być określone nawet bardzo szeroko- przez jego odniesienie do obszaru działania pracodawcy.

(…)

… należą te prawa powoduje ich automatyczne przejęcie przez pracodawcę.
składniki wynikające a prawa pracy w rozumieniu art. 9 - w tej grupie znajdują się warunki wynikające z przepisów prawa(art. 18 § 2 KP), układów zbiorowych pracy(art. 24113 § 1 KP) oraz regulaminów wynagradzania( art. 773 § 5 KP) o ile są one korzystniejsze od indywidualnej umowy. Normy te mają przede wszystkim ochronny charakter…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz