Jednostronna zmiana warunków umowy w sytuacjach szczególnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jednostronna zmiana warunków umowy w sytuacjach szczególnych - strona 1

Fragment notatki:

JEDNOSTRONNA ZMIANA WARUNKÓW UMOWY W SYTUACJACH SZCZEGÓLNYCH Pracodawca może jednostronnie zmienić warunki zobowiązania pracowniczego tylko w szczególnie uzasadnionych i wyraźnie określonych przypadkach, przede wszystkim zaś, gdy nie jest wymagane dla tej czynności wypowiedzenie zmieniające. Wynika to chociażby wprost z art. 81 § 3 KP, który dotyczy przestoju, a więc czasu niewykonywania pracy przez pracownika zachowującego gotowość do jej świadczenia- z powodu wystąpienia przeszkód obciążających pracodawcę(przyczyny techniczne, siła wyższa(przestój niezawiniony), pracownika(przestój zawiniony)). Przestojem nie będzie ograniczenia produkcji spowodowane zmniejszeniem popytu na wyroby zakładu pracy. Na czas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną, odpowiednią do kwalifikacji pracę, która nie spowoduje obniżenia jego wynagrodzenia, o ile przestój nie wynika z winy pracownika, bowiem wtedy otrzyma on wynagrodzenie stosowne do wykonywanej przez niego pracy.
Taka zmiana warunków umowy może wynikać także z przepisów pozakodeksowych (np. przeniesienie urzędnika służby cywilnej do innej miejscowości na okres dwóch lat z ustawy z 2008 roku o służbie cywilnej).
KP przewiduje przypadki, gdy jednostronna zmiana warunków umowy jest nie tyle uprawnieniem co obowiązkiem pracownika (pracownica w ciąży lub karmiąca(art. 176 KP) czy choroba zawodowa( art. 230 i 231 KP), lub też gdy lekarz orzeknie że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego). Odmowa wykonania polecenia przejścia do innej pracy, w sytuacji gdy na pracodawcy ciąży obowiązek przeniesienia, uzasadnia rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę, a nawet może być uznana za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz