Określenie plastyczności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 413
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Określenie plastyczności - omówienie - strona 1 Określenie plastyczności - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

WSTĘP TEORETYCZNY:
Istnieją dwie metody określania plastyczności masy anodowej:
metoda zgniatanego walca, polegająca na określeniu procentowego obniżenia wysokości walca uformowanego z masy surowej obciążonego, w temperaturze 373 [K];
metoda określająca procentowe wydłużenie próbek ułożonych na równi pochyłej o nachyleniu 45o i umieszczeniu w suszarce o temperaturze 200 [oC] na dwie godziny.
Plastyczność masy powinna być tak dobrana, aby np. przy anodzie Soderberg'a samospiekającej, masa anodowa na powierzchni anody była płynna, co pozwala na dobre wypełnienie otworów po sworzniach.
W charakterze materiału wiążącego w wyrobach anodowych i katodowych stosuje się pak. Pak jest pozostałością po destylacji smoły. Pak ma za zadanie wypełnić w wyrobach puste miejsca suchej podstawowej mieszanki ziarna koksowego, nadać jej plastyczność i spoistość przy prasowaniu, a po spieczeniu ziarna koksu wytworzonego z paku muszą związać i scementować cząstki materiałów podstawowych. Jedną z własności paku jest punkt mięknienia.
CEL ĆWICZENIA:
Zapoznanie się z wyrobami węglowymi wykorzystywanymi w procesie elektrolizy Al2O3 i metodami badania ich własnoiści.
WYKONANIE ĆWICZENIA:
Określenie plastyczności masy anodowej.
Umieszczamy na równi pochyłej próbki czterech rodzajów masy anodowej i mierzymy ich długości początkowe lo. Umieszczamy próbki wraz z równią w suszarce nagrzanej do temperatury 200 [oC] na okres 1,5 [h]. Po tym czasie wyciągamy próbki z suszarki, chłodzimy i mierzymy ich długości l.
Określanie punktu mięknienia paku.
Umieszczamy stalowe pierścienie wypełnione sprasowanym pakiem w otworach na metalowym statywie. Obciążamy każdą próbkę paku stalowym stemplem. Napełniamy zimną wodą łaźnie wodną. Wstawiamy statyw z umieszczonymi pierścieniami i termometrem do łaźni tak aby próbki paku były całkowicie zanurzone w wodzie. Rozpoczynamy grzanie wody. Odnotowujemy temperaturę mięknienia paku na podstawie całkowitego przebicia próbki przez stempel.
OPRACOWANIE WYNIKÓW:
Określenie plastyczności masy anodowej.
MASA MOKRA
lo=2,3 [cm]
l=4,8 [cm]
MASA PODSWORZNIOWA
lo=2,5 [cm]
l=4,8 [cm]
MASA SUCHA MIĘKKA
lo=4 [cm]
l=4,2 [cm]
MASA SUCHA TWARDA
lo=3,5 [cm]
l=3,6 [cm]
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz