To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ogrodzenia oraz urządzenia pomocnicze
Plac budowy ogradza się w celu ochrony zgromadzonych tam materiałów i sprzętu oraz aby ograniczyć wstęp osobom nieupoważnionym. Ogrodzenia nie są na ogól urządzeniami stałymi i dlatego ich konstrukcja powinna umożliwiać wielokrotne użycie, łatwe ustawienie i rozbiórkę oraz dogodny transport. Ze względu na lokalizację budowy ogrodzenia mogą być wykonane z prześwitami jako pełne i uliczne. Na budowach zlokalizowanych z dala od głównych dróg oraz tam, gdzie ruch pieszy jest niewielki, można wykonać ogrodzenie o konstrukcji ażurowej. Ogrodzenia tego rodzaju stosuje się także tam, gdzie jest konieczne zachowanie widoczności na skrzyżowaniach i zakrętach dróg lub ulic.
W miastach o dużym nasileniu ruchu pieszego stosuje się pełne ogrodzenia placu budowy, co ma na celu ograniczenie do minimum możliwości przedostawania się na teren budowy osób postronnych.
Gdy przestrzeń między wznoszonym obiektem a ulicą jest niewielka, zachodzi nieraz konieczność wykonania ogrodzenia ulicznego, czyli ogrodzenia usytuowanego na chodniku lub nawet na jezdni. Takie przedsięwzięcie wymaga zezwolenia niezbędnych władz oraz wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń i oznakowań zgodnych z kodeksem drogowym. Ruch pieszy w przypadku wąskich ulic należy skierować na drugą stronę pasa jezdni, ustawiając odpowiednie tablice informacyjne. Jeżeli ulica jest dość szeroka, ruch pieszy może być prowadzony na jezdni obok ogrodzenia budowy. Pas przeznaczony dla przechodniów powinien być tak zabezpieczony, aby pojazdy nie zagrażały ludziom. Wykonuje się w tym celu na jezdni pomosty z kantówkek lub podwyższony chodnik z bali drewnianych. Poszczególne elementy takiego chodnika powinny być dokładnie dopasowane i przymocowane do legarów. Przejście dla pieszych szerokości do 1,20 m należy zabezpieczyć poręczą od strony jezdni. Bramy i furtki w ogrodzeniu placu budowy powinny otwierać się do wewnątrz, aby nie przeszkadzały w ruchu ulicznym. Należy umieszczać je zgodnie z projektem zagospodarowania placu budowy. Bramy powinny mieć szerokość umożliwiającą swobodny przejazd pojazdów, czyli co najmniej 300 cm. Zaleca się, aby w ogrodzeniu były co najmniej dwie bramy. Przy jednej z nich wykonuje się furtkę szerokości 80-^100 cm, przeznaczoną dla pracowników. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić 150H-200 cm.
Jeżeli teren budowy znajduje się między dwiema ulicami lub drogami, które zbiegają się lub krzyżują pod kątem mniejszym niż 60°, to narożnik ogrodzenia należy skrócić tak, aby ścięcie miało bok nie mniejszy niż 3,00 m, w celu poprawienia widoczności na skrzyżowaniu (rys. 2.11).
Ogrodzenie placu budowy można wykonywać z różnych materiałów [4]. Do dość często stosowanych można zaliczyć ogrodzenia drewniane z gotowych płyt ażurowych, gotowych tarcz pełnych lub ryglowe (do rygli przymocowanych do słupków przybija się deski szczelnie lub z pozostawieniem prześwitów). Do najczęściej stosowanych ogrodzeń należą ogrodzenia metalowe. Ich trwałość zależy od stopnia zabezpieczenia materiału przed korozją. Dość popularne są ogrodzenia z blachy fałdowej (rys. 2.12). Nadal bardzo często stosuje się ogrodzenia z siatki metalowej mocowanej bezpośrednio do słupków, ramy z kątownika lub do innych kształtowników stalowych. Ogrodzenie z siatki odwijanej ze zwojów jest jednym z najłatwiejszych do wykonania. Może ono być łatwo zdemontowane i przeniesione na teren innej budowy bez dużych strat materiałowych.
(…)
… lub do innych kształtowników stalowych. Ogrodzenie z siatki odwijanej ze zwojów jest jednym z najłatwiejszych do wykonania. Może ono być łatwo zdemontowane i przeniesione na teren innej budowy bez dużych strat materiałowych.
Jeżeli istnieje zagrożenie dla przechodzących ulicą ludzi, ze względu na możliwość spadania narzędzi, materiałów budowlanych itp. ze wznoszonych obiektów lub rusztowań roboczych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)